• Mardin5 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak3 °C
  • İstanbul2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7nci Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali ödül gecesi ile son buldu
28 Kasım 2021 Pazar 11:01

7'nci Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali ödül gecesi ile son buldu

Dünyanın birçok ülkesinden farklı dallarda yüzlerce filmin yarıştığı '7'nci Âlemlere Rahmet Kısa Film Festivali, düzenlenen gala ve ödül gecesiyle nihayete erdi.
Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa, Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Siyer Vakfı Kurucusu Araştırmacı Yazar Muhammed Emin Yıldırım, Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya, sinema camiasından çok sayıda senarist, yönetmen, yapımcı ve festivalde yarışan çok sayıda yarışmacı ile sinemaseverler katıldı.
 
6 yıl boyunca "Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması" olarak yoluna devam eden kısa film yarışması, bu yıl uluslararası bir boyuta taşınarak "7'nci Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali" olarak yoluna devam etti. Daha önce Hassan bin sabit Sinema Akademisi adı altında düzenlenen festivali, sene içerisinde kuruluşu ilan edilen Fidan Sanat Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.
 
Ünlü Santur Sanatçısı Sedat Anar'ın naat ve kasideleriyle başlayan programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Fidan Sanat Vakfı Genel Koordinatörü Cemil Nazlı, "7 aydır çok hummalı bir çalışma var. Özellikle son bir buçuk ayı neredeyse gece gündüz demeden devam eden bir çalışma. Günün sonunda sanatla sinema ile birbirinden önemli mesajları içeren etkinliklerle güzel bir festivali efendimiz (Sallalahu Aleyhi Vesellem) adına gerçekleştirdiğimiz bu festivali sağ selamet bitirmiş olmanın yorgunluğunu, mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.
 
Siyer Vakfı Kurucusu Araştırmacı Yazar Muhammed Emin Yıldırım
 
"Yaşamak ile konuşmak yer değiştirince tüketen bir toplum olmaya başladık"
 
Siyer Vakfı Kurucusu Araştırmacı Yazar Muhammed Emin Yıldırım, "Böyle bir ortamda çok söze gerek yok. Aslında sözü, kardeşlerimiz kameraları, kabiliyetleri, ortaya koydukları filmlerle söylüyorlar. Ancak bu kadar dert sahibi insanı bir arada görünce bir kaç söz söylemek isterim. Âlemlere rahmet olan kutlu nebi Hirâ Dağı'nda tek başına bir yolculuğa başladı. 23 yılın sonunda o yolculuğu Hazreti Aişe annemizin odasında nihayete erdirdi. Tek başına başladığı nübüvvet hikâyesinde çok şeyler söyledi ve arkasında büyük bir miras bıraktı. Ondan sonra gelenler aldıkları mirası çok güzel ürettiler. Onlar az konuşup çok yaşadıkları için ilimde, bilimde, sanatta, felsefede, edebiyatta insanlığa inanılmaz bir birikim verdiler. İnsanlığın o güne kadar oluşturduğu değere çok farklı bir değer katarak bambaşka noktalara taşıdılar. Sonra âlemlere rahmet olan nebiye iman ettiğini iddia eden insanlar arasında bir şeyler yaşandı. Ardından çok konuşan ama az üreten bir nesil ortaya çıktı. Herhalde biz de o neslin içinden olanlarız. Ne zaman ki, yaşamak ile konuşmak yer değiştirdi o zaman üreten değil tüketen olduk. Hâlâ da tüketmeye devam ediyoruz." diye konuştu.
 
"İnşallah yeniden asli kodlarımıza dönerek az konuşacağız ama çok iş yapacağız"
 
Yıldırım, "Yaşı benim gibi 40'ın üstünde olanlar dönüp dolaşıp gençleri eleştirerek ayar vermeye çalışıyorlar. Biz çok mu iyiyiz ki gençlere ayar veriyoruz? Sanki çok iyiyiz de gençlere bizim gibi iyi olun diyoruz. Çok konuştuğumuz için az yaşıyoruz. Onun için yapılan bu çalışmaları önemsiyorum. İnşallah yeniden asli kodlarımıza döneceğiz. Az konuşacağız ama çok iş yapacağız. Çok güzel değerler ortaya koyacağız. Sırtımızı tasladığımı o medeniyet ve o medeniyetimizin muallimi olan âlemlere rahmet kutlu elçinin cihana bıraktığı mesajları mahrum yüreklere duyurmak adına elimizden gelen çabayı ortaya koyacağız. Allah bu yolda gayret gösteren tüm kardeşlerimin yar ve yardımcısı olsun." şeklinde konuştu.
 
Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan
 
Kültür denilince ilk olarak sinemanın akla geldiğini söyleyen Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, 152 ülkede yayımlanan Türk sineması ile kültür, değer, inanç ve değerlerin sinema yoluyla aktarıldığını, bunun için kültür bakanlığının en önemli işlerinden birisinin de festivaller olduğunu ifade etti.
 
Festivalde finale kalarak ödül almaya hak kazanan sinemacıların isim listesi şu şekilde açıklandı:
 
Ulusal en iyi belgesel "Tülütabaklar" Yasin Öztürk
 
Ulusal en iyi kurmaca "Bir Nehir Kıyısında" Muhammed Furkan Daşbilek
 
Uluslararası Jüri Özel ödülü "Rawyha's Safe Haven" Mohmed Fathi
 
Uluslararası en iyi animasyon "Good Wolf" Natallia Darvina
 
Uluslararası en iyi belgesel "Meerman" Aıkol Nurlanbek Uulu
 
Uluslararası en iyi kurmaca "Flowers for you" Ignat Bagirov
 
Son taslak senaryo geliştirme finalistleri
 
Eser-Davron Tadjıev
 
Karayazı-Ahmet Duvar
 
Bir dolap tozlu uzay elbisesi-Ahmet Faruk Arslan
 
Kısa Film yapım destek finalistleri
 
Karatavuk-Zeynep İncetekin
 
654 gram-Ömer Dişbudak
 
Geyik-Mehmet Selim Gök
 
Türkiye'de özellikle Yeşilçam Sineması'na büyük katkılar sağlayan senarist Ayşe Şasa Vefa Ödülü ise 7 yıl boyunca yarışmaya film gönderen Bilal Çimrin'e verildi.(İLKHA)
Bu haber toplam 121 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Başkan Altunkaya, Güneydoğu 2021 İhracat Şampiyonu
  • Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü işçi alacak
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Midyat'ta Temaslarda Bulundu
  • 7 Bin Bebek Kucağına Doğdu
  • Güvenlik kamerası ve sarf malzemeleri satın alınacaktır
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA