• Mardin24 °C
  • Diyarbakır25 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
​3üncü Dijital Anadolu Projesi toplantısı Diyarbakırda gerçekleşti.
12 Kasım 2019 Salı 11:47

​3'üncü Dijital Anadolu Projesi toplantısı Diyarbakır'da gerçekleşti.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Türkiye İş Bankası iş birliğiyle yürütülen 3'üncü Dijital Anadolu Projesi toplantısı Diyarbakır'da gerçekleşti.
Anadolu'da üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle yürütülen Dijital Anadolu Projesi'nin 2019 yılı 3'üncü toplantısı DOGÜNSİFED'in ev sahipliğinde Diyarbakır'da düzenlendi.
 
Merkez Kayapınar ilçesinde bir otelde düzenlenen ve KOBİ'lerde dijitalleşme farkındalığı hedefleyen toplantıya Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanı sıra TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç ile Diyarbakırlı KOBİ'ler katıldı.
 
Yaptığı konuşmada dijitalleşmenin önemine değinen Güzeloğlu, Diyarbakır'ın dijitalleşmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
Dijitalleşmenin bugünü ve geleceği okumanın ana kavramı olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, "Bireyden kuruma dijitalleşme okumasının yapılması gerekiyor. Bu konuları ele alırken en temel düzeyde anlatıp, erişilebilirliğe odaklanmalıyız. Bugün erişilebilir olmak çok önemli. Diyarbakır sadece tarımda değil aynı zamanda hizmetler sektörü ile de öne çıkmaktadır. Dijitalleşmede kamu kurumlarının öncülük ve taşıyıcılık görevi üstlendiğine inanıyorum." dedi.
 
Diyarbakır'ın gelecek hedeflerini belirlemek için bir yenilikçilik platformu kurduklarını açıklayan Güzeloğlu, "Teknopark ve Agropark'ın kurulmasını hedefliyoruz. Kurumsal ve teknik altyapıyı tamamladık. Kentlerin yönetimi ve kendi geleceklerini doğru yönetmeleri için dijitalleşmeyi temel almalıyız." ifadelerini kullandı.
 
 
"Tüketim ülkesinden artık üretim ülkesine dönüşmemiz gerekiyor"
 
Tüketim ülkesinden üretim ülkesine dönüşmenin en öncelikli hedefleri arasında yer alması gerektiğini kaydeden Güzeloğlu, "Artık kendi teknolojimizi üreten bir merkez olmalıyız. Diyarbakır'ımız bu merkezlerden biri olma potansiyeline sahiptir. İyi bir tüketici olmak dijitalleşmek değildir. Tüketim ülkesinden üretim ülkesine dönüşmek en öncelikli hedeflerimiz arasında yer almalıdır. Artık kendi teknolojimizi üreten bir merkez olmalıyız. Bu merkezlerden birinin de 10 bin yıllık geçmişi, kültürü ve coğrafyasıyla Diyarbakır'ımızın olması için çalışıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Dijitalleşmenin yeni kodlarının ele alındığı toplantıda konuşan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, dijitalleşmenin verimlilik artışı yaratacak şekilde Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için bir kaldıraç olduğunu söyledi.
 
Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ise "KOBİ'lerimizin gelecekte güçlü bir şekilde var olabilmelerinde dijitalleşmeyi iş süreçlerine ne kadar kattıkları belirleyici olacak." dedi. (İLKHA)
 
 
 
Bu haber toplam 290 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • YKS tercihleri başladı
  • YKS tercihi yapacak adaylara "Tercih Danışmanlığı" desteği
  • Nakdi Ücret Desteği ödemeleri yarın yapılacak
  • Merkez Bankası: Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izleniyor
  • Milli parklar bayramda ziyaretçilerin gözdesi oldu
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA