• Mardin32 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek Yargı Düzenlemesi Mecliste
30 Haziran 2016 Perşembe 12:28

Yüksek Yargı Düzenlemesi Meclis'te

Yargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştiren kanun tasarısının 22 maddesi kabul edildi. Tasarının kabul edilen maddelerine göre, Yargıtay'daki 46 olan daire sayısı 24'e düşürülürken, Yargıtay üyeleri 12 yıl için seçilecek.Danıştay...

Yargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştiren kanun tasarısının 22 maddesi kabul edildi. Tasarının kabul edilen maddelerine göre, Yargıtay'daki 46 olan daire sayısı 24'e düşürülürken, Yargıtay üyeleri 12 yıl için seçilecek.

Danıştay kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri devam ediyor. Tasarının 2'nci bölümünde yer alan 8 madde kabul edilirken, görüşmelerde toplam 22 madde Genel Kurul'dan geçmiş oldu.

YARGITAY'TAKİ DAİRE SAYISI 46'DAN 24'E DÜŞECEK

Tasarının kabul edilen 15 ile 22'nci maddelerine göre, Yargıtay'daki 46 olan daire sayısı 24'e düşürülecek. 23 hukuk dairesi sayısı ile 23 ceza dairesi sayısı 12 olacak.

Yargıtay üyeleri ise 12 yıl için seçilecek. Bir üye, iki kez Yargıtay üyesi seçilemeyecek. Görev süresi sona erenler, HSYK'nın ilgili dairesince adli yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacak.

BAŞKAN İÇİN KIDEM SÜRESİ 10 YILDAN 6 YILA İNECEK

Tasarıyla Yargıtay Birinci Başkanı seçilebilmek için öngörülen kıdem süresi ise 10 yıldan 6 yıla düşürülüyor.

Düzenlemede ayrıca Yargıtay Genel Sekreteri seçilebilmek için gerekli olan şartlarda da değişikliğe gidiliyor. Buna göre Yargıtay Genel Sekreteri seçilebilmek için 5 yıl Yargıtay üyeliği yapma şartı kaldırılacak. Genel Sekreter, Yargıtay üyeleri arasından Birinci Başkan tarafından seçilecek.

ÜYELİKLERİ SONA ERMİŞ OLACAK

Genel Kurul'da görüşülen tasarının kanunlaşmasıyla Yargıtay üyelerinin üyelikleri de sona ermiş olacak. Ancak yeni seçim yapılıncaya kadar görevlerine devam eden eski başkanlar hariç olmak üzere bu tarih itibarıyla Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Birinci Başkanvekili, Cumhuriyet Başsavcıvekili ve Daire Başkanı olarak görev yapanların Yargıtay üyelikleri devam edecek.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Birinci Başkanvekili, Cumhuriyet Başsavcıvekili, Daire Başkanları ve üyelerin kadro sayısı 310 olacak. Üyelikleri devam edenler, kadro sayısında dikkate alınacak. Kadro sayısını aşan üye kadroları, herhangi bir işleme gerek kalmadan iptal edilecek.

Tasarıda Yargıtay üyesiyken HSYK üyesi seçilenlerden asıl üyeliği devam edenlerle ilgili düzenlemeye de gidiliyor. Buna göre asıl üyeliği devam edenler görevlerinin bitmesine 3 ay kala, HSYK tarafından yeniden Yargıtay üyeliğine seçilebilecek. Bu kişiler 12 yıl görev yapacak. Yeniden seçilmeyenler ise sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacak. Üyelikleri devam eden üyeler ile yeni seçilen üyeler ise 12 yıl görev yapacak. Bu üyelerin görevleri, görevlerinin süresi bitene kadar devam edecek.

Düzenlemede Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun yapısı ve görevleri yeniden tanımlanıyor. Tasarının yasalaşması ile Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu seçimden itibaren 10 gün içinde, dairelerin iş durumunu ve ihtiyaçlarını dikkate alarak Yargıtay üyelerinin hangi dairelerde görev yapacağını yeniden belirleyecek. Başkanlık Kurulu, en geç 3 yıl içinde daire sayısını indirecek. Birinci Başkanlık Kurulu, her daire kapatma işleminden sonra, iş durumunu ve ihtiyaçları dikkate alarak daireler arasındaki iş bölümünü yeniden belirleyecek.

Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Birinci Başkanvekilleri, Cumhuriyet Başsavcıvekilleri, Daire Başkanları ve üyelerin kadro sayısı 200'e düşünceye kadar, boşalan her 2 üyelik için 1 üye seçimi yapılacak. Seçim yapılmayan üye kadroları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 252 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • İrlandalı hastalar obezite ameliyatı için Türkiye’ye geliyor
  • Sıcaklarda besin zehirlenmesine dikkat
  • Angebire doldu taştı
  • Karşıyakalı hentbolcular ’Süper Lig’de
  • Alkali su ile daha uzun yaşam
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA