• Mardin28 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek Akıma Kapılan Gencin Davasında İkinci İddianame
24 Haziran 2016 Cuma 13:28

Yüksek Akıma Kapılan Gencin Davasında İkinci İddianame

Esenyurt’ta özel bir hastanenin tabela tadilatını yaparken yüksek gerilim hattından gelen akıma kapılarak yaşamını yitiren Eren Eroğlu (17) davası devam ederken olaya ilişkin ikinci bir iddianame düzenlendi. Yeni iddianameyle Esenyurt Belediye...

Esenyurt’ta özel bir hastanenin tabela tadilatını yaparken yüksek gerilim hattından gelen akıma kapılarak yaşamını yitiren Eren Eroğlu (17) davası devam ederken olaya ilişkin ikinci bir iddianame düzenlendi. Yeni iddianameyle Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ile İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları hakkında dava açıldı.

Tabela üreten bir firmada çalışan Eren Eroğlu , 31 Ekim 2013 tarihinde Esenyurt’da özel bir hastanenin tabelasından düşen harfleri takmak için ustası Haydar Sakcı ile hastanenin klinik binasının üzerine çıktı. Hastanenin yan binasına dayadıkları merdiveni tutar tutmaz Eren Eroğlu ve ustası Haydar Sakcı yüksek elektrik akımına maruz kaldı. Eroğlu hayatını kaybetti, Sakcı ise yaralandı. Olay sonrası başlatılan soruşturmada alınan bilirkişi raporunda yakından geçen yüksek gerilim hattından alüminyum merdivene akımın atlama yapması sonucu elektrik akımına kapıldıkları anlatıldı. Raporda hastane binası çatısının yüksek gerilim hattına mesafesinin yasal zorunluluk olan beş metre yerine iki buçuk metre uzaklıkta olduğu belirtildi.

Soruşturma sonunda Eren Eroğlu’nun çalıştığı şirket ortakları Feridun Taktak, Pınar Öz ve Erol Mutlu, şirketin ustabaşısı Emin Telbisoğlu ve Özel Hastane’nin işletme müdürü Ulucan Köse hakkında ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan 15 yıla kadar hapis cezaları istendi.

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava devam ederken sanıklar Pınar Öz ve Erol Mutlu vekili avukat Sevcen Can Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Soruşturmada alınan bilirkişi raporunda binanın projelendirilmesi sırasında yüksek gerilim hattı nedeniyle emniyet mesafelerine uyulmadan yapı ruhsatı verildiği, yüksek gerilim hatlarına dikkat edilmediği, bu nedenle belediyenin de kusurlu olduğunu belirtildi.

Bunun üzerine savcılık Esenyurt Belediye görevlileri için Kaymakamlık’tan soruşturma izni talep etti. Kaymakamlık, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ile İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları hakkında soruşturma izni vermedi. Avukat Sevcen Can’ın İstanbul İdare Mahkemesi’ne ettiği itiraz kabul edildi. Savcılık yürüttüğü soruşturma sonunda şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda, hastaneye ilk ruhsatın 1985 yılında verildiği, 2000 yılında yapı ruhsatı ile 2003 yılında tadilat ruhsatı düzenlendiği, şüphelilerin 2012 yılında göreve başladıkları ve olay tarihine kadar herhangi bir inşaat ruhsatının tanzim edilmediği, 1985 yılında verilen ruhsattan dolayı halen görevde olan şüphelilerin sorumlu tutulmalarının mümkün bulunmadığı anlatıldı.

Avukat Can, Bakırköy 1.Sulh Ceza Hakimliğine takipsizlik kararına itirazda bulundu. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği itirazı kabul ederek takipsizlik kararını kaldırdı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede olayın meydana geldiği binanın mevzuata aykırı yapıldığı ve bununla ilgili olarak Belediyenin zamanında gerekli müdahaleyi yapmayarak bu binanın yapılmasına kayıtsız kaldığı belirtildi.

İddianamede Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ile İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları hakkında 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

15. Ağır Ceza Mahkemesi gönderilen iddianame kabul edildi. Mahkeme, önümüzdeki hafta görülecek ilk duruşmada dosyayı, 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirileceği öğrenildi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 98 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin’de çocuk arkeologlar iş başında
  • Devlet destekledi, Güneydoğulu kadınlar üretti
  • Din görevlilerine dini istismar eden terör örgütlerine yönelik seminer
  • Bayraklı’nın sporcuları derecelerle döndü
  • Dökülen saçlar için en etkin tedavi yöntemleri
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA