• Mardin29 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yenilikçi Lider Öğretmenler Ve Etkili Okul Projeleri Finali Yapıldı
03 Haziran 2016 Cuma 18:43

Yenilikçi Lider Öğretmenler Ve Etkili Okul Projeleri Finali Yapıldı

Uşak’ta Başarıyı Artırma Projesi kapsamında yürütülen Yenilikçi Lider Öğretmenler ve Etkili Okul Projeleri finali, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'in katılımıyla yapıldı.Uşak’ta Başarıyı Artırma Projesi kapsamında...

Uşak’ta Başarıyı Artırma Projesi kapsamında yürütülen Yenilikçi Lider Öğretmenler ve Etkili Okul Projeleri finali, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'in katılımıyla yapıldı.

Uşak’ta Başarıyı Artırma Projesi kapsamında yürütülen ve öğrenme ihtiyaçlarını karşılayacak uygulamalar geliştirme ve okulları iyileştirme amacıyla merkeze bağlı 21 ortaokulda görev yapan 14 farklı branştan, 174 öğretmen ve yöneticiler proje sundu. Yenilikçi Lider Öğretmenler ve Etkili Okul Projeleri'nin final etkinlikleri için Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'in katılımıyla yapıldı.

Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, ilk olarak Uşak Valiliğini ziyaret etti. Erdem, ziyaretin ardından Orhan Dengiz Anadolu Lisesi'nde düzenlenen yıl sonu final etkinliklerine geçti. Yaptığı konuşmada, ülkemizde eğitim gören nüfusun pek çok devletin nüfusundan daha fazla olduğuna dikkat çekti. Eğitim politikalarının daima dinamik ve güncel tutulması gerektiğine değinen Erdem, "Bugün milyonlarca öğrencimiz, yüz binlerce öğretmenimiz ve yüz binlerce dersliğimiz, dev bir eğitim varlığımız var. Eğitim dünyamızın büyüklüğü, öğrenci sayımızın fazlalığı, hem en büyük zenginliğimiz ve güvence kaynağımız hem de bir tablo olarak aynı zamanda sorumluluğumuzun büyüklüğünü gösteren bir etkendir." dedi.

"EĞİTİM POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR"

Genç nüfusun geleceğe sağlam hazırlanması gerektiğini belirten Orhan Erdem, eğitim politikalarının gözden geçirildiğini ve gerekli güncellemelerin yapıldığını kaydetti. Erdem, "Hani bazen diyorlar ya eğitimde çok şey değişiyor diye, bu kadar canlı bir yapı ne yazık ki böyle bir algı getiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonra da eğitim yapımızı daha güçlü kılmak için gayret göstermeye devam edecektir. Fiziki planda, rakamlarda katettiğimiz mesafeyi muhtevada ve nitelikte de katetme çabası içindeyiz. Bütün planlarımız, çalışmalarımız bu aziz milletin çocuklarını dünyanın her yerinde başı dik gezebilen, kendine güvenen, donanımlı bireyler olarak yetiştirebilmek içindir." şeklinde konuştu.

Özellikle son 13 yılda eğitim sisteminde oluşturulan reformlar sonucunda eğitim sisteminin modern ve daha özgürlükçü bir yapıya kavuştuğunu aktaran Bakan Yardımcısı Erdem, bireyler arasında din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmadan, çocukların değerlerinden ayrılmayarak daha eşit daha özgür eğitim haklarına kavuştuğunu ifade etti.

"EĞİTİM TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ULAŞTIRILDI"

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem sözlerine şöyle devam etti: "Bakanlığımız, iktidarımız döneminde eğitimde teknolojiyi ve bireyi ön plana çıkartma çabası hızla devam etmiş, eğitimde hem fiziki çalışmalara hem de kaliteye yönelik ciddi arttırımlar yapılmıştır. Türkiye'nin her köşesine eğitim olanakları ulaştırılmaya çalışılmış ve başarılı olunmuştur. Türk eğitim sistemi okul öncesinden yükseköğretime, yaygın eğitimi de içine alacak şekilde yeniden ele alınmış, eğitim ve öğretim süreçlerine hayat boyu öğrenmeyi dahil eden anlayış içerisinde yapılandırılmıştır."

"İYİ EĞİTİM PEK ÇOK İHTİYACA CEVAP VERİR"

Vali Ahmet Okur'un daha önce de Seyhan Kaymakamı olduğu süre içerisinde bu projeyi uygulayarak başarıya ulaştığını aktaran Bakan Yardımcısı, eğitimde başarının sağlanması halinde diğer bütün alanlarda ekonomi, sosyal hayatın içindeki ilişkiler, teknoloji, dünya vatandaşı olma noktasındaki bütün beklentilerin de karşılanmış olacağını söyledi. Sistem içerisinde 1 milyon öğretmen olduğuna ve AK Parti döneminde 550 bin öğretmen daha alınarak ortalama yaşı 40'a indirdiklerini belirtti. Erdem, "Seyhan'da uygulanan küçük model yine 8 ayda burada, Uşak'ın bir bölümünde uygulandı. Sayın Valimiz, İl Müdürümüz, Belediye Başkanımız, üniversite ve iş adamları artı okul müdürleri, öğretmenleri, veliler, öğrenciler bu projenin içinde. Etkin okul ve yenilikçi lider öğretmen projesi diye iki bölümlü bir çalışma. İçinde ortak sınav var, öğrenci davranışlarını takip eden günlük bir form var, mesleki yönlendirme var, okul aile içi birliğini geliştirme var, anlayacağınız idealimizde ne varsa hepsi var." ifadelerini kaydetti.

Uşak ilinde 3 bin 795 derslik mevcut olduğunu, 8 adet yeni pansiyon, 7 spor salonu, çok amaçlı salonlarla 2015 fiyatlarına göre 200 milyonluk bir yatırım yapıldığını kaydeden Erdem, devam eden 21 milyon liralık yatırım olduğunu belirtti. Okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı durumlarının iyi olduğunu söyleyen Orhan Erdem, projeyi hayata geçiren başta Vali Ahmet Okur olmak üzere, Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve paydaşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Uşak Valisi Ahmet Okur, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, protokol üyeleri ve öğretmenler proje kapsamında düzenlenen sergi etkinliğini ziyarette bulundu. Orhan Dengiz Anadolu Lisesi'nde proje sunumu yapıldı. Daha sonra Bakan Yardımcısı Erdem Uşak Belediyesi'ni ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti, partililerle buluştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 176 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA