• Mardin27 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yedikule Sakinleri Yeşil Alanlarını Geri İstiyor
03 Mayıs 2016 Salı 15:28

Yedikule Sakinleri Yeşil Alanlarını Geri İstiyor

Tarihi Yedikule Bostanları'nın şantiyeye dönüştürülmek istenmesine tepkiler devam ediyor. Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı arasında kalan bölüme mıcır dökülmesine tepki gösteren bölge sakinleri yeşil alanlarını geri isteyerek, buraların...

Tarihi Yedikule Bostanları'nın şantiyeye dönüştürülmek istenmesine tepkiler devam ediyor. Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı arasında kalan bölüme mıcır dökülmesine tepki gösteren bölge sakinleri yeşil alanlarını geri isteyerek, buraların inşaat alanına dönüştürülmesini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bostan alanlarına mıcır dökülmesine tepki gösteren Yedikule sakinlerine siyasilerde destek verdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülay Yedekçi, mıcırların döküldüğü yeşil alanda mahalleli ile bir araya geldi. Buranın bin 500 yıldır tarım toprakları olduğunu söyleyen Yedekçi, Yedikule Bostanları ile ilgili 2013’te biri imara açık, biri kısmen imara açık ve biri de hiç imarı olmayan üç ayrı proje olduğunu dile getirdi. Yeşil alanların ranta kurban gitmemesi gerektiğini belirten Yedekçi şunları söyledi: “Şu anda burada bir inşaat faaliyeti başladı. Buraya bir taş deposu yapılacağı, ve çeşitli inşaat makinelerinin konulacağı söylendi. Burada daha önce bir moloz dökülmüştü. O molozların dökülüyor olması zaten bostanlara ciddi zarar vermiş. Biz o molozların bir an önce kaldırılarak gerçek toprağım bulunması ve tarım faaliyetlerin devam etmesini istiyoruz. Burada bu alanların güvenli bölge haline getirilmesi, aydınlatılması, temizlenmesi bostan ve tarım faaliyetlerinin deva etmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Yedikule sakinlerinden Rıza Güce ise “İşte gördüğünüz gibi yem yeşil yerlere moloz dökmüşler. Biz burada, marul, domates patlıcan, biçer fasulye ve mısır gibi ürünler yetiştiriyorduk.” ifadelerini kullandı.

Yedikule Bostancıları Derneği’nden bir vatandaş da "Bahçelerimizi geri istiyoruz. Burası bahçeydi. Daha önceki hali daha güzeldi. Şimdiki haline görüyorsunuz. Buraya şantiye geliyor. Şantiyenin burada duracağına bahçeler yeninde yerinde yeşersin. Çocuklar yeşillik görsün. Öğrenciler domates biberi tanısın.” şeklinde konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 142 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA