• Mardin25 °C
  • Diyarbakır24 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaşlanan Avrupaya İlaç Olacağız
26 Haziran 2016 Pazar 12:58

"Yaşlanan Avrupa'ya İlaç Olacağız"

Düşük doğum oranları nedeniyle Avrupa’nın hızla yaşlanan nüfusuna Türkiye ilaç olacak. Parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesi adına başlatılan ve AB fonlarıyla desteklenen projede, Türkiye’den Prof....

Düşük doğum oranları nedeniyle Avrupa’nın hızla yaşlanan nüfusuna Türkiye ilaç olacak.

Parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesi adına başlatılan ve AB fonlarıyla desteklenen projede, Türkiye’den Prof. Dr. Kemal Yelekçi’nin de aralarında bulunduğu 6 ülke araştırma ve laboratuvar çalışmalarını birlikte yürütecek.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yaşlı nüfusun artmasıyla önemli bir toplum sağlığı sorunu olan alzheimer ve parkinson, araştırmalara göre en çok Almanya, Fransa ve İngiltere’de görülüyor. Yaşlanan kuşağın hafızasını genç ve dinamik tutmak için kolları sıvayan Avrupalı bilim adamları, şifa aramak için dört bir koldan yürüttüğü akademik çalışmaları Training In Neurodegeneration, Therapeutics Intervention and Naurorepair (TINTIN) isimli projeyle startını verdi.

AMAÇ HAFIZAYI DİNÇ TUTMAK

2017 yılında son bulması planlanan projede nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesini sağlamak öncelikli hedef arasında yer alıyor. Türkiye’den Kadir Has Üniversitesi’nin dahil olduğu projede İrlanda, İspanya, İngiltere, Almanya ve İtalya'dan birer üniversite çalışma yapacaklar.

Projeye ilişkin bilgi veren Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyoinformatik Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yelekçi, “Avrupa’da insanlar yaşlandı ve artık bu tür hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle 70 yaş üstü görülüyor ve sosyal sigorta kısmına önemli yük getiriyor. Araştırmacılar bize, ‘bu insanlara bir ilaç bulun son 20 yıllarını daha mutlu ve mesut geçirsinler’ diyor. Bu çerçevede 4 milyon Euro’ya yakın bir bütçe aldık” dedi.

Prof. Dr. Yelekçi Türkiye’de ise söz konusu çalışmalarda daha fazla desteklenmeye ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Bizler bu tür konulara biraz daha fazla bütçe ayrılması ve desteklenmesini istiyoruz. İnanıyorum ki bu konuda gelecek yıllarda önemli bir çalışma da Türkiye’den çıkacaktır. Bütün arzum Türkiye ruhsatlı dünya çapında satılan bir ilacın geliştirilmesi yönündedir. Hedefimiz bu olmalı” diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 108 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA