• Mardin4 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargıtay Tarafından Bozulan Fazıl Say Davasının Yeniden Görülmesine Başlandı
24 Mayıs 2016 Salı 13:48

Yargıtay Tarafından Bozulan Fazıl Say Davasının Yeniden Görülmesine Başlandı

Piyanist Fazıl Say'ın, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasının, Yargıtay tarafından bozulmasının ardından Fazıl Say'ın yeniden yargılanmasına başlandı. Yargıtay,...

Piyanist Fazıl Say'ın, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasının, Yargıtay tarafından bozulmasının ardından Fazıl Say'ın yeniden yargılanmasına başlandı. Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozarak, Say'ın paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.

İstanbul 71. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Fazıl Say katılmadı. Say'ı duruşmada avukatı Meltem Akyol temsil etti. Davanın katılan tarafı Ali Emre Bukağılı ile taraf avukatları davada hazır bulundu. Duruşmada söz alan Ali Emre Bukağılı, Yargıtayın bozma ilamını kabul etmediğini belirtti. Ali Emre Bukağılı, "Yargıtay'ın 'Yavşak, hırsız, adi, şaklaban' şeklindeki sözleri hakaret olarak kabul ettiği kararları mevcuttur. Bir sürü kişi bu paylaşımlar nedeniyle şikayetçi olmuştur. Suçun unsurları gerçekleşmiştir. Kamu barışını bozmaya elverişli şekilde paylaşımlarda bulunmuştur. Bozma kararına direnilmesini talep ediyorum." dedi.

Bukağılı'nın avukatı Gülcan Karakaş, Yargıtay'ın kararının siyasi ve sosyal münazaralar altında etkilenerek verildiğini belirterek, "Fazıl Say ile kimsenin bir sorunu yoktur. Say'ın sarfettiği sözlere ifade özgürlüğü kapsamındadır denilemez. AHİM kararların da bu şekilde hiçbir karar yoktur. Davaya konu sözler ifade özgürlüğü olarak nitelendirilemez." diye konuştu.

Yargıtay'ın sosyal baskılara boyun eğdiğini belirten Ali Emre Bukağılı'nın diğer avukatı Ayfer Bayer ise "Yargıtay'ın gerçek kişiye yöneltildiğinde davaya konu sözleri hakaret olarak kabul etmektedir. Bir kişinin ünlü olması ona kanunları ihlal etme hakkını vermeyecektir. Hukuk sosyal baskıların etkisi altında kalmamalıdır. Konuyla ilgili olarak bir öğretim görevlisinden bilimsel mütalaa talebinde bulunduk. Bunun için mahkemeden süre talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Fazıl Say'ın avukatı Meltem Akyol "Davaya katılma başvurusu için doğrudan zarar görme koşulu aranmaktadır. Suç kamu barışı aleyhine işlenen suçtur. Gerçek bireylere yönelen suç değildir. Bireylerde suçun mağduru değildir. Bu nedenle katılma taleplerinin reddine ve bozma kararına uyulmasını talep ediyoruz. İletilerin tamamının müvekkilime ait olmadığı, kamusal barışı bozmaya elverişlilik taşımadığı açıktır. Müvekkilimin hakaret kastı bulunmamaktadır. " dedi.

Taraflara süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 66 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor
  • Ödüllü bahçe milletin hizmetinde
  • Selde mahsur kalan vatandaşlar botlarla kurtarıldı
  • Kendi işinin patronu oldu, şimdi Avrupa’ya tül perde dikiyor
  • Vefat eden Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA