• Mardin39 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Topaca: Çevre Sorunları Günümüzde Ülkelerin En Önemli Sorunlarından Biri
07 Haziran 2016 Salı 15:33

Vali Topaca: Çevre Sorunları Günümüzde Ülkelerin En Önemli Sorunlarından Biri

Hatay Valisi Ercan Topaca, çevre konusunda herkesin üzerine düşen sorumlulukları olduğunu söyledi. Dünya Çevre Günü ile ilgili olarak Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Çevre Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ve beraberindekiler Hatay Valisi...

Hatay Valisi Ercan Topaca, çevre konusunda herkesin üzerine düşen sorumlulukları olduğunu söyledi.

Dünya Çevre Günü ile ilgili olarak Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Çevre Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ve beraberindekiler Hatay Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, çevreyi koruyabilen ülkelerin daha gelişmiş ve daha etkin kamu yönetimi olan ülkeler olduğunu söyledi.

Vali Topaca, çevre sorunlarının günümüzde ülkelerin en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade ederek, “Çevre sorunları, günümüzde ülkelerin en önemli sorunlarından birisidir. Çevreyi koruyabilen ülkeler daha gelişmiş ve daha etkin kamu yönetimi olan ülkelerdir. Refah düzeyi gelişmemiş toplumlarda çevre bilinci oluşmadığı için çevreyi koruma konusunda hassasiyetlerin az olduğunu, o alanda yapılması gereken yatırımların da yapılamadığını görüyoruz. Bütün dünyada gelişmiş devletler, insanların ve diğer canlıların yaşadığı ortamı aslına uygun bir şekilde korumak için çok ciddi tedbirler alıyor. Bizim ülkemizde ve ilimizde de buna paralel çalışmaları tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yapıyoruz.’’ dedi.

Çevre konusunda herkesin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu ifade eden Vali Topaca, ‘’Her yükü devlete yükleyerek vatandaşların hiç duyarlı davranmadığı bir çevre politikası olamaz. Dolayısıyla vatandaş ve kamu, hep birlikte sorumlu bir şekilde hareket ederek çevre ile ilgili sorunları aşmamız gerekiyor. Okullardaki ilk eğitimden başlayarak üniversitedeki yüksek eğitime kadar çevre duyarlılığını arttıracak eğitim politikasını oluşturmalıyız. Sadece ‘çevreyi kirletmeyin’ demekle olmuyor, aynı zamanda hukuk sistemini iyi bir şekilde kurup yaptırımların etkin bir şekilde uygulanması gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ise kabullerinden dolayı Vali Topaca’ya teşekkür ederek, ''Son 1 yıl içerisinde ilimizde çevre konusunda ilerleme kaydettik. İlimiz hem sanayi hem de tarım bölgesi olması dolayısıyla güzel bir konumdadır. Vahşi çöp depolama alanları konusunda yaptığımız çalışmalarla ilimizde sorunlu alanlarımız kalmadı. Ama bunu hiçbir zaman yeterli görmüyoruz. Okullarımızda bilgilendirme faaliyetlerimiz devam ediyor. Daha güzel yaşanabilir bir çevre için elimizden geleni yapmaya hazırız.’’ dedi.

“ANIZ YAKMAK TOPRAĞIN YAPISINI BOZARAK İÇİNDEKİ CANLILARI YOK EDEN BİR İŞLEMDİR”

Ülkemizde çevre konusundaki hassasiyetin her geçen gün daha da geliştiğini belirten Hatay Valisi Ercan Topaca, vatandaşlarımıza anız yakılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Anız yakılmasının doğru bir uygulama olmadığını sözlerine ekleyen Vali Topaca, ‘’Anız yakılmasının doğru bir uygulama olmadığını hepimiz biliyoruz. Anız yakmak her şeyden önce toprağın yapısını bozarak, içindeki canlıları yok eden bir işlemdir. Toprağı besleyen, topraktaki doğal ortamı dengeleyen canlıların hepsini yok etmek toprağın fakirleşmesine, aldığınız verimin azalmasına neden olmaktadır. Bizler yangınları gördüğümüz anda müdahale ediyoruz ve bunu yapanlarla ilgili adli işlem başlatıyoruz. Vatandaşlarımızdan da bu konuda daha hassas davranmalarını bekliyoruz.’’ diye ifade etti.

Dünya Çevre Günü’nün ile, ülkeye, bütün dünyaya daha temiz ve güzel bir çevre için vesile olmasını söyleyen Vali Topaca, bu konuda emek veren herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 96 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA