• Mardin20 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uyku Apnesi Beyin Ve Kalp Hastalığı Riskini Artırıyor
25 Mayıs 2016 Çarşamba 11:18

Uyku Apnesi Beyin Ve Kalp Hastalığı Riskini Artırıyor

Sık rastlanan bir uyku bozukluğu olan uyku apnesi, gece uykusunda solunum düzensizliğine ve çok gürültülü horlamalara neden oluyor. Uzmanlar, sabahları görülen baş ağrısı, ağız kuruluğu ve yorgunlukla ortaya çıkan uyku apnesinin tedavi...

Sık rastlanan bir uyku bozukluğu olan uyku apnesi, gece uykusunda solunum düzensizliğine ve çok gürültülü horlamalara neden oluyor. Uzmanlar, sabahları görülen baş ağrısı, ağız kuruluğu ve yorgunlukla ortaya çıkan uyku apnesinin tedavi edilmediği takdirde; başta kalp ve beyin hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olabileceğini söyledi.

Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hayal Ergin Toktaş, uyku apnesi ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgililer verdi:

SABAH DİNÇ UYANMAK İÇİN KALİTELİ UYKU ŞART

Bedenin kendini yenilediği süreç olan uyku, sağlıklı yaşam bir için çok önemlidir. Kaliteli bir uyku, kişinin sabah zinde bir şekilde uyanmasına ve günü sağlıklı geçirmesine olanak sağlar. Uyku kalitesinin sağlanamadığı durumlarda kişi kendini gün boyu yorgun ve bitkin hissedecektir. Bu durumda gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği de kaçınılmaz olmaktadır. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişse de, ortalama olarak 7-8 saatlik kaliteli bir uyku sağlıklı yaşam için gereklidir.

KALP DAMAR VE BEYİN HASTALIKLARI RİSKİNİZİ AZALTIN

Horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uyku hali, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik, hipertansiyon, insülin direnci gibi problemler uyku apnesini işaret edebilir. Tedavi edilmeyen uyku apne hastalığı, ilerleyen dönemlerde kalp damar ve beyin damar hastalıkları riskinde de artışa yol açabilmektedir.

GECE ÇOK TERLİYOR VE SIK TUVALETE KALKIYORSANIZ

Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülebilen uyku apnesinden şüphelenilmesi gereken bir durum da gece özellikle baş ve boyun bölgesinde terlemede artış yaşanması ve gece sık sık idrara kalkılmasıdır. Sabah yorgun, baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanılması da uyku apne sendromunun belirtileri arasındadır.

SOLUNUM DÜZENSİZLİĞİ VE NEFESİN DURMASINA DİKKAT!

Uyku apnesi gece uykusunda solunum düzensizliğine ve çok gürültülü horlamalara neden olmaktadır. Bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma ile gerçekleşen horlama durumlarından farklıdır. Çünkü uyku apnesine bağlı horlamalar, her türlü uyuma pozisyonda gerçekleşmektedir. Uyku apnesi hastalığında, solunum düzensizliğine ek olarak sık sık ve uzun süreli olarak nefes durma problemi de yaşanmaktadır. Uyku boyunca birçok kez 10 saniyeden bir dakikaya kadar ulaşan solunum durmaları görülmektedir. Bu tür nefes durmaları, oksijen ve uyku yetersizliği yaşanmasına neden olmaktadır.

3 SORUDA UYKU APNENİZ OLUP OLMADIĞINI BELİRLEYEBİLİRSİNİZ

Uyku apnesinin belirtilerinin hasta tarafından fark edilmesi zordur. Bu konuda kişinin uyku durumunu bilen eşi, ebeveynleri, çocukları ya da yakınları tarafından doğru bilgi sağlanmalıdır. Uyku apnesinin varlığından söz edebilmek için 3 önemli soruyu cevaplandırmak çok önemlidir. Horlama, uykuda nefes durması ve gündüz artmış uyku hali var mı? Bu 3 soruya “evet” yanıtı veriliyorsa, bu durum uyku apnesi ile karşı karşıya olunduğu anlamına gelecektir. Bunun için en kısa sürede bir uzman doktora başvurulmalıdır.

ÖZEL BİR UYKU TESTİ İLE TANI KONULABİLİYOR

Uyku apnesinin tanısı ve derecesi 'polisomnografi testi' ile belirlenmektedir. Bu testin sonucuna göre tedavi de şekillenmektedir. Polisomnografi testi ile; elektroensefalografi (EEG), elektrookülografi (EOG), elektrokardiyografi (EKG), elektromiyografi (EMG), göğüs ve karın hareketleri kaydını içeren solunum eforu, burun ve ağızdan hava akımı kaydı, oksijen satürasyonu, vücut pozisyonu gibi 8 parametrenin gece boyunca 7 saat süre ile takibi sağlanmaktadır. Kişinin bir geceyi uyku laboratuvarında geçirmesi ile uyku apnesi teşhisi konulabilmektedir.

KİLO VERMEK VE SİGARAYI BIRAKMAK GEREKİYOR

Test sonucuna göre uyku apnesinin derecesi belirlenmekte ve tedavi planı belirlenmektedir. Kişinin uyku apne derecesine bağlı olarak 'Pozitif Hava Basıncı-PAP' cihazları ile ya da gibi kulak burun boğaz doktorları tarafından uygulanan cerrahi yöntemler ile tedavi sağlanabilmektedir. Tüm hastalara genel olarak kilo verilmesi, sigara ve alkolün bırakılması önerilmektedir. Diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obezite gibi hastalıklar açısından riski yüksek olan kişilerde uyku apne sendromunun teşhis ve tedavisi büyük önem taşımaktadır.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 143 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA