• Mardin14 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak10 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta Avcılar Ve Av Köpekleri Birbirleriyle Yarıştı
03 Mayıs 2016 Salı 15:58

Uşak'ta Avcılar Ve Av Köpekleri Birbirleriyle Yarıştı

Uşak'ta, 'Vurmalı Mera Yarışması ve Korucu Irklar Güzellik Yarışması'nda, avcılar ve av köpekleri birbirleriyle yarıştı.Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu'nun (AVKIF) Uşak Şubesi olan Çok Amaçlı Köpek Irkları Derneği'nin...

Uşak'ta, 'Vurmalı Mera Yarışması ve Korucu Irklar Güzellik Yarışması'nda, avcılar ve av köpekleri birbirleriyle yarıştı.

Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu'nun (AVKIF) Uşak Şubesi olan Çok Amaçlı Köpek Irkları Derneği'nin öncülüğünde düzenlenen, 'Vurmalı Mera Yarışması ve Korucu Irklar Güzellik Yarışması', Kızılhisar Örnek Avlak'ta yapıldı. Yarışmaya, avcılık lisansı bulunan 26 avcı ve av köpekleri katıldı. Avcılar ile köpekler, sergiledikleri performanslara ve standartlara uygunluklarına bakılarak değerlendirildi. İki yaşına kadarki köpeklerin genç, iki yaşının üzerindeki köpeklerinse yetişkin kategorisinde yarıştığı organizasyonda, fermalı av köpekleri; ferma duruşları, köpeğin avı getirmesi yani aportu, sahibiyle olan bağı, köpeklerin ırkına uygun davranıp davranmadığı gibi konularda puanlandı. Avcılarsa, yaptıkları iki atışta hedefi vurmaları, güvenliği sağlamaları, sportmenlikleri gibi konularda birbirleriyle yarıştı. Bölgesel olarak düzenlenen, her avcının av köpeğiyle birlikte puanladığı yarışmaya, Alaşehir'den katılan Murat Yılmaz ve av köpeği, 'Gençler Fermalı Av Köpekleri' kategorisinde birinci oldu. 'Yetişkinler' kategorisinde ise birinciliği, yarışmaya Manisa Sarıgöl'den katılan Ethen Karataş ve av köpeği aldı. Irk standartları, kalça ve diş yapıları, ayak yapıları gibi ırksal özelliklerine bakılarak değerlendirilen kovucu ırklar arasında düzenlenen güzellik yarışmasındaysa, Harun Kızılkaya'nın sahip olduğu av köpeği birinci seçildi. Birinci seçilen yarışmacılara, kupa, mama ve tüfek hediye edildi.

Uşak'ta ilki düzenlenen yarışmaya ev sahipliği yapan Uşak Çok Amaçlı Köpek Irkları Derneği Başkanı Metin Gün, "Bu yıl ilkini düzenlediğimiz 'Vurmalı Mera Yarışması ve Korucu Irklar Güzellik Yarışması'nı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. Dernek olarak sadece avcı köpeklerine ve ava yönelik çalışmalar yapmıyoruz. Aynı zamanda sokak köpeklerinin de soy takibinin yapılmasına yönelik faaliyetlerimiz bulunuyor. Düzenlediğimiz yarışmada da en önemli maksadımız, avcılarımızın ve av köpeklerinin, standartlara uygun olarak hareket etmelerini sağlamaktır. Avcılarımızı iyiye yöneltmek ve iyi olanı da takdir etmek amacını taşıyoruz." dedi.

Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu'ndan Recep İlgin ile Serkan Karakoç'un hakemlik yaptığı yarışmada, organizasyonla ilgili bilgi veren Recep İlgin, "Geçtiğimiz yıllarda avcılarımız bu kadar bilinçli değildi. Av köpeklerini besleme şeklinden tutalım da kullandıkları tüfeğe kadar pek çok bilinçsizlik söz konusuydu. Bu yarışmalar sayesinde bizler sadece hakemlik değil, aynı zamanda eğitmenlik yapıyoruz. Gördüğümüz eksiklikleri avcıya söyleyerek, standartlara uygun avlanmanın yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Hangi hava ve basınçta hangi kurşunların kullanılabileceğinden, tüfek seçiminden, güvenlikten tutalım da köpeklerdeki eğitim eksiklerine kadar pek çok şeyi düzeltilmesi ve daha iyi olması amacıyla avcılara aktarıyoruz." şeklinde konuştu.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 119 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • El ele tutuşup hayatı paylaştılar
  • Avrasya Üniversitesi’ne Ankara’da büyük ilgi
  • Türkiye, Arnavutluk ile 11. randevuda
  • İŞKUR Kampüste, ADÜ öğrencileriyle buluştu
  • Spor destekli üniversite hazırlık kursu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA