• Mardin23 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Üniversitesinde Uluslararası Arkeoloji Çalıştayı Gerçekleştirildi
10 Mayıs 2016 Salı 16:28

Uşak Üniversitesi'nde Uluslararası Arkeoloji Çalıştayı Gerçekleştirildi

Uşak Üniversitesi'nde, Uluslararası Uşak Arkeoloji Çalıştayı gerçekleştirildi.Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi'nde, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından, Uluslararası Uşak Arkeoloji çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya,...

Uşak Üniversitesi'nde, Uluslararası Uşak Arkeoloji Çalıştayı gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi'nde, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından, Uluslararası Uşak Arkeoloji çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya, Uşak Valisi Ahmet Okur, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya ile Prof. Dr. Cengiz Soykan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz, Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuvvet, Uşak İli Kalkınma Vakfı Üyeleri, davetliler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayda bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün 2014-2015 tarihleri arasında kurulduğunu ve Türkiye'nin en genç arkeoloji bölümlerinden olduklarına dikkat çekti. Arkeoloji bölümünün bilimsel çalışmalar açısından oldukça yoğun bir programa sahip olduğunu kaydeden Çelik, "Uşak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir medeniyetler şehridir. Uşak'ımızı 'İlkler Şehri' olarak adlandırıyoruz. Ancak birçok değeri olmasına rağmen şehrimizde bir kimlik oluşturulmadığı için marka değeri de meydana getirilememiştir. Dolayısıyla tanıtım eksikliği bir sorun olarak gündeme geliyor. Elbette çeşitli etkinlikler düzenleniyor ya da fuarlara katılım sağlanıyor ama maalesef sorun markalaşma sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Uşak Üniversitesi olarak üzerimize büyük görevler düştüğünün bilinciyle sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerimizi kurduk. Bölümlerimizdeki hocalarımız ekip olarak iyiler ve uyumlu çalışıyorlar. Arkeoloji bölümümüz bu yıl dört etkinlik yaptı. Yüzey araştırması yaptılar. Kendileri ile iftihar ediyoruz. Sayın Valimiz Ahmet Okur'un öncülüğünde Uşak İli Kalkınma Vakfı Uşak'ın tanımına el atıyor. İnşallah hep birlikte, şehrimiz için, marka değeri oluşturacak çalışmalara imza atacağız. Uluslararası Uşak Arkeoloji Çalıştayını düzenlemekten dolayı çok mutluyuz. Faydalı geçmesini diliyorum." şeklinde konuştu.

Vali Ahmet Okur ise düzenlenen çalıştayın Uşak için çok faydalı bir etkinlik olduğuna inandığını belirterek Uşak'ın tarihi ve kültürel zenginliklerinin ortaya çıkarılması ve korunmasının önemli bir konu olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Uşak Arkeoloji Çalıştayı katılımcılarına, Vali Ahmet Okur ve Rektör Prof. Dr. Sait Çelik tarafından, plaket ve katılım belgeleri verildi.

Uşak'taki arkeolojik bulguların hem Türkiye hem de uluslararası anlamda tanıtılmasını ve dünyadaki arkeolojik gelişmelerin paylaşılmasını amaçlayan çalıştay, üç oturum halinde yapıldı ve genel değerlendirme oturumuyla sona erdi. Programa, yurt içinden ve dışından 14 konuşmacı katıldı. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 108 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA