• Mardin7 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak3 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversiteli Öğrenciler Malatya’yı Huzurlu Buluyor
12 Mayıs 2016 Perşembe 16:23

Üniversiteli Öğrenciler 'Malatya’yı Huzurlu' Buluyor

İnönü Üniversitesi’nde eğitim gören bin 16 öğrenci arasında yapılan anket sonucuna göre, üniversiteli öğrencilerin yüzde 73’ü ‘Malatya sakin ve güvenli bir şehirdir’ görüşünde. İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı...

İnönü Üniversitesi’nde eğitim gören bin 16 öğrenci arasında yapılan anket sonucuna göre, üniversiteli öğrencilerin yüzde 73’ü ‘Malatya sakin ve güvenli bir şehirdir’ görüşünde.

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık öncülüğünde “Ajans İletişim” tarafından yapılan “İnönü Üniversitesi Öğrencilerinin Gözünde Malatya ve Malatyalı İmajı” konulu araştırmanın sonuçları açıklandı.

İnönü Üniversitesi Merkez Anfi Blokları’nda bulunan Ajans İletişim’de gerçekleştirilen basın toplantısında, İnönü Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Sponsorluk Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Gonca Pervin Aksoy araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Aksoy, anketi İnönü Üniversitesi’nde eğitim gören bin 16 öğrenci üzerinde yaptıklarını belirterek, sorulara verilen yanıtlarla “İnönü Üniversitesi Öğrencilerinin Gözünde Malatya ve Malatyalı İmajı” hakkında çeşitli sonuçların ortaya çıktığını kaydetti.

“MALATYA DENİLİNCE KAYISI AKLA GELİYOR”

Ankette “Malatya kelimesi sizde nasıl bir çağrışım yapmaktadır?’ sorusuna ‘olumlu’ yanıt veren kişilerin oranının yüzde 71,4, ‘olumsuz’ yanıt verenlerin oranının ise yüzde 27.2 olduğu kaydedilirken, ‘Malatya kelimesini duyunca aklınıza gelen ilk şey nedir?’ sorusuna cevap veren öğrencilerin yüzde 56,7’sinin aklına ilk olarak ‘kayısı’ geldiği, kayısıyı yüzde 18,8 oranıyla İnönü Üniversitesi’nin takip ettiği belirtildi.

“MALATYA SANAYİ ŞEHRİ DEĞİL”

‘Malatya modern bir şehirdir’ görüşünde olan öğrencilerin oranının yüzde 53,3, bu görüşte olmayan öğrencilerin oranının yüzde 34,3, fikri olmayan öğrencilerin oranının ise 11,5 olduğu aktarılırken, “Malatya bir sanayi şehridir’ fikrini kabul eden öğrencilerin oranının yüzde 26,4, bu görüşe katılmayanların oranının ise 46,9, fikri olmayan öğrencilerin oranı ise 25,3 düzeyinde” dedi.

‘Sizce Malatya’nın en önemli özelliği/değeri nedir?’ sorusuna öğrencilerin yüzde 57,8’inin kayısı yanıtını verdiği, kayısı yüzde17,1 ile İnönü Üniversitesi’nin takip ettiği sonucu da paylaşıldı.

“MALATYA YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR”

‘Malatya’yı tek kelime ile nasıl tanımlarsınız?’ sorusuna yanıt verenlerin yüzde 41’inin Malatya’yı ‘yaşanabilir’ olarak nitelendirdiği, 16,6’sının ‘güzel’, yüzde 10,3’ünün ise ‘gelişmemiş’ yanıtını verdiği belirtildi. ‘Malatya’da yaşayan insanları nasıl tanımlarsınız?’ sorusuna yanıt veren öğrencilerin yüzde 27,5’inin ‘iyi’, yüzde 27,4’ünün ‘samimi’ cevabını verdiği aktarılırken, öğrencilerin yüzde 13,7’sinin ise ‘sıcak’ cevabını verdiği kaydedildi.

“EN ÖNEMLİ SORUN ULAŞIM”

Ankette üniversite öğrencilerinin yüzde 55,6’sı ulaşımın yeterli olmadığı görüşünü aktardığı, yüzde 33’ü ise ulaşımın yeterli olduğunu düşündüğü de belirtilirken, ‘Malatya’da barınma problemi yoktur’ görüşünde olan öğrencilerin oranının yüzde 47,4, bu görüşte olmayan öğrenci oranın yüzde 18,8, fikri olmayan öğrenci oranın da yüzde 22,1 olduğu belirtildi.

“MALATYA HUZURLU BİR ŞEHİR”

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 71,6’sının ‘Malatya temiz bir şehirdir’ görüşünde olduğu belirtilirken, ‘Malatya sakin ve güvenli bir şehirdir’ sorusuna ise öğrencilerin yüzde 73,8’nin olumlu yanıt verdiği, ‘Malatya ucuz bir şehirdir’ fikrinde olan öğrenci oranının ise yüzde 46,9, olduğu aktarıldı.

‘Okul bitince Malatya’ya yerleşmek isterim’ düşüncesinde olan öğrenci oranının 39,1, ‘Malatya halkı yardımseverdir’ görüşünde olan öğrenci oranının yüzde 60,7, ‘Malatya halkı girişimcidir’ görüşünce olan öğrenci oranının yüzde 42,1, ‘Malatya halkı dindardır’ görüşünde olan öğrenci oranının yüzde 65,2 ve ‘Malatya halkı çalışkandır’ görüşünde olan öğrenci oranının da yüzde 47.7 olduğu belirtildi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 95 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA