• Mardin34 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak31 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Smart City Expo İstanbul Başladı
01 Haziran 2016 Çarşamba 16:23

Uluslararası Smart City Expo İstanbul Başladı

Uluslararası Smart City Expo İstanbul (İstanbul Akıllı Şehir Kongre ve Fuarı) bugün Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Fuarın açılış kurdelesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Medeniyetler İttifakı Projesi”ni...

Uluslararası Smart City Expo İstanbul (İstanbul Akıllı Şehir Kongre ve Fuarı) bugün Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Fuarın açılış kurdelesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Medeniyetler İttifakı Projesi”ni Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başlatan İspanya Eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Fira Barcelona adına Ricard Zapatero, Habitat Genel Sekreter Yardımcısı Aisa Kirabo Kacyira, Helsinki Belediye Başkan Yardımcısı Pekka Seuri, Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Lakehayli Abdelmalek, Tebriz Belediye Başkanı Sadegh Najaf birlikte kesti.

Cuma gününe kadar gezilebilecek İstanbul Akıllı Şehir Kongre ve Fuarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve dünyanın önde gelen şirketlerinden Fira Barcelona’nın da işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Yenilikçi, çevre dostu, çözüm odaklı, daha yaşanabilir bir kent yaşamı üzerine yapılan çalışmaların tümünü kapsayan “Smart City” (Akıllı Şehir), akıllı şehir alanında çalışmalarda bulunan, yatırımlar yapmak isteyen yerel ve küresel kesimleri bir araya getiriyor. Uluslararası Smart City Expo İstanbul Kongre ve Fuarı’na yurtdışı ve ulusal düzeyde, nüfusu 100.000’i aşan 150’nin üzerinde Belediye Başkanı ve heyetleri katılıyor. Topbaş ve misafirleri, fuar alanındaki “Akıllı Şehir İstanbul” standında boş pet şişe ve meşrubat kutularını cihaza bırakın kişinin İstanbul kartına para yüklemesi yapan “Akıllı Konteyner’ hakkında bilgi aldı.

SİMULTANE CİHAZI TARİHE KARIŞIYOR

İstanbul’un fuar ve kongre merkezi haline gelmesi yönündeki Cihan Haber Ajansı’nın sorusunu yanıtlayan Kadir Topbaş “Bugün akıllı şehir ile ilgili bir toplantı vardı uluslararası ölçekde. Çok önemli. Çünkü artık şehirler yaşam kalitesi standardını yükseltmek ve kentliye daha kaliteli ve daha iyi hizmet sunmak adına şehir yönetimleri hükümetlerle birlikte hatta bazı üniversiteleri de katmak suretiyle kentte yaşam kalitesini yükseltmek çalışmaları sürdürülmekte. Biz de bu süreç içersinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekten dünyada en iyilerin başında gelmekteyiz. Arkadaşlarımız çok başarılı çalışmalar yapmakta, yazılımlar yapmakta. Bilgi teknolojisini en kullanabilen bir belediyeyiz. Ayrıca bütün sistemleri birbirine entegre eden bir çalışma bu da tabi iş yapım maliyetlerini düşürmekte hem de sistemin daha rahat kullanılır hale getirmekte. Kontrolü de daha kolay olmakta. Bugün konuşmamda da bahsettim belki ilk defa dünyada yapılan bir çalışma. O da şu. Simultane yapılan yerlerde cihaz dağıtılabildiği kadar insanlar izleyebiliyor, dinleyebiliyorlar. Kalabalık topluluklarda cihaz yeterli olmadığı zaman bir çok insan da oradaki konuşmacıların başka lisandaki sözlerini anlaması mümkün olmuyor. Biz bunu bir yazılım haline getirdik kulaklıktan, cepten ve cep telefonuna kendisi bulunduğu yerde bu bir stat, bir kongre merkezi olabilir veya küçük bir toplantı olabilir artık diğer cihazların pabucu dama atılıyor diyebilirim. Bunun büyük bir başarı, büyük bir yenilik olduğunu söyleyebilirim. Dünyada ilk kez böyle bir çalışma yapıldı. Bunu bizim arkadaşlarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi başardı. Bunun patenti dahil her şeyi alındı. Bu belediyemizin ve İstanbul’un kazanımlarından bir tanesi. Dünya bunu kullanacaktır buna inanıyorum. Artık megafon, hoparlör dönemi bitiyor' şeklinde konuştu.

BOŞ PET ŞİŞE VE KUTULAR PARA KAZANDIRACAK

Fuarın tamamının gezilmesi halinde takdir edilecek uygulamalar olduğunu söyleyen Topbaş konuşmasını “Akıllı kumbaralar var. O kumbaralarda atıklarınızı bu bir alimunyum kutu veya pet şişedir. Cihaza verdiğinizde okuyup tanımlayınca onun değeri kadar size İstanbul Kartınıza yükleme yapmakta. Kentte çevrecilik konusunda önemli bir adım atılmış olacak. Hem de kendilerine bir bonus olarak iade veriliyor. İstanbullu bu fuarı gezmeli.” şeklinde tamamladı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 121 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA