• Mardin2 °C
  • Diyarbakır3 °C
  • Batman2 °C
  • Şırnak-2 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası El-cezeri İnovasyon Günleri Paneli
11 Mayıs 2016 Çarşamba 20:43

'Uluslararası El-cezeri İnovasyon Günleri' Paneli

Siirt Üniversitesi'nde 'Uluslararası El-Cezeri İnovasyon Günleri' paneli gerçekleştirildi.Üniversitenin Kezer merkez yerleşkesinde gerçekleştirilen panelde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler, TÜBİTAK...

Siirt Üniversitesi'nde 'Uluslararası El-Cezeri İnovasyon Günleri' paneli gerçekleştirildi.

Üniversitenin Kezer merkez yerleşkesinde gerçekleştirilen panelde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler, TÜBİTAK Yetkili Mentor Mustafa Öz konuşma yaptı.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İşler, konuşmasında Türkiye'de AR-GE ve inovasyon desteklerinin 5 yılda 10 milyon Türk lirası üzerinde destek aldığını söyledi. Öğrencilere fikirlerini olgunlaştırmaları tavsiyesinde bulunan İşler, Siirt Üniversitesi'nde oyun kuluçka merkezi kurmak istediklerini, böyle bir merkezin sadece Orta Doğu Teknik Üniversitesi olduğunu belirtti.

İşler, şöyle konuştu: "Oyun teknolojileri diye bir bölüm var. Burada yaptığınız oyunlarınızı sadece Türkiye'ye değil dünyaya satma şansınız var. Siirt Üniversitesi'nde kuluçka merkezi kurmayı planlıyoruz. Benzer bir kuluçka merkezi ODTÜ'de var 2015 yılında oradaki öğrenciler 1.5 milyon dolar para kazandılar. Hokus, Dart, Rop ve buna benzer o kadar oyun var. Bunlar 2-3 kişilik grupların çalışması sonucunda ortaya çıkan oyunlardır. Şu an dünyada ilk sıralara yerleşmiş oyunlardır. Çok ciddi kazan elde ediliyor, çünkü bütün dünya sizin pazarınız ve sizin bunu nerde geliştirdiğiniz önemli değil. İnternet olduğu sürece dünyaya ulaşabiliyorsunuz."

"Oyun teknolojileri alanında Ekonomi Bakanlığı çok ciddi destekler veriyor." diyen İşler, şunları kaydetti: "Oyun yapmak isteyen olursa belirteyim Ekonomi Bakanlığı 2 kişi için yıllık 25 bin dolar destek veriliyor. Oyunun reklam ve pazarlamasının yüzde 50'ini karşılıyor. Google Play ve Apps Store gibi benzer platformlarda ödenen komisyonun yüzde 30 gibi bunun yüzde 50'sini Ekonomi Bakanlığı veriyor. Buna benzer birçok destek var. Ama odaklanmanız lazım ve odaklandıktan sonra başaramayacağınız bir konu değildir diye düşünüyorum." İşler, oyun teknolojilerinde ilgi alanı olan gençler için ciddi bir geçim kaynağı olduğunu kaydetti.

Mentor Öz de Türkiye'de mentorluk ile ilgili bilgiler verdi. Mentorluğu deneyimli insanların deneyimlerini ihtiyacı olana firma ve insanlara sistematik bir şekilde anlatması olarak tanımlayan Öz, "Ayrıca teknolojik altyapı ve birikimlerimizi kullanmak zorunda olduğumuzu ve yaptığım şeylerin üzerine sürekli yenilerini koymamız gerekiyor." diye konuştu.

Panelin adından geçilen ödül töreninde konuşma yapan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, El-Cezeri İnovasyon Günlerinde katılımcılar projeler, araştırma geliştirme, bilgi sunma, patent alma çalışmaları konusunda bilgilendirildiğini ifade etti.

Üniversitenin bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği inovasyon günleri ile çalışmalarını öğrencilere indirgediğini aktaran Prof. Dr. Erman, "Üniversitemiz bundan sonrada bu tür etkinlikler ile akademisyen ve öğrencileri bu çalışmaların içine çekecektir." dedi.

Panel, Uluslararası El-Cezeri İnovasyon Günleri kapsamında yapılan proje yarışmalarında dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 408 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA