• Mardin10 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üçüncü Köprü Güzergahında Bitki Ve Hayvan Populasyonu Çalışması
07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:23

Üçüncü Köprü Güzergahında Bitki Ve Hayvan Populasyonu Çalışması

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve bağlantı yollarında 'baseline' çalışması yapılarak proje alanında kalan yerlerdeki hayvan popülasyonu ve bitki çeşitliliği çalışması yapıldı. ICA'dan yapılan açıklamada, baseline çalışmasıyla proje...

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve bağlantı yollarında 'baseline' çalışması yapılarak proje alanında kalan yerlerdeki hayvan popülasyonu ve bitki çeşitliliği çalışması yapıldı.

ICA'dan yapılan açıklamada, baseline çalışmasıyla proje bölgesindeki hayvan populasyonu ve bitki örtüsü

ile ilgili mevcut durum verileri çıkarılarak ÇSED çerçevesinde kullanılması amaçlanıyor. ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, projede yer alan ÇSED çalışmasının Türkiye Çevre Bakanlığı müktesebatına ve Uluslararası ÇSED müktesebatına uygun olarak AECOM firması tarafından hazırlandığını söyledi. Baysal, "Yapılan çalışma ve değerlendirmeler ile adı geçen bağlantı yollarının tüm çevresel ve sosyal boyutları değerlendirilerek oluşturulan rapor ile dikkat edilmesi gereken konular ve iyileştirme faktörleri ve bunların nasıl yapılacağı belirtilecek. Böylece yapılan işin en az etki ile sürdürülebilir olması hedefleniyor. Flora ve Fauna (Hayvan popülasyonu ve Bitki Örtüsü), Sosyal etkiler, Hava Kalitesi, Su Kalitesi, Gürültü ve Toz, Görsel etkiler ve Arkeoloji değerlendirmeye tabi tutulan süreçte Gürültü ve Hava Kalitesi modellemeleri ile işletme ve yapım dönemine ait önlemler alınabilmesi mümkün kılınacak. " dedi.

Bölge halkı ve resmi kurumların da sürece dahil edilerek Şubat ayında bir Halkın Bilgilendirme toplantısı yapıldığını ve civar köylerin muhtarları, resmi kurum temsilcileri ve halka yapılacak ilave yolları projesi ile ilgili

bilgi aktarımı yapıldığını belirten Baysal, "Hayvan populasyonu ve bitki örtüsü çalışması için uygun mevsim olan ilkbahar başı ve yaz başında tekrar edilerek mevcut proje alanında yapım işlemleri başlamadan "Baseline" Çalışması dediğimiz mevcut durum tespiti yapıldı. Mevcut durum verileri çıkarılarak yapılacak ÇSED çalışmalarında kullanılacak." açıklaması yaptı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 85 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA