• Mardin27 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üç Türün Nesli Tükeniyor
10 Temmuz 2016 Pazar 15:13

Üç Türün Nesli Tükeniyor

Dünya Doğa ve Doğa kaynakları Koruma Birliği (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’yle Borneo orangutanı, balina köpekbalığı ve çekiç başlı köpekbalığının neslinin tükenmekte olduğunu açıkladı.Dünya Doğa ve Doğa kaynakları...

Dünya Doğa ve Doğa kaynakları Koruma Birliği (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’yle Borneo orangutanı, balina köpekbalığı ve çekiç başlı köpekbalığının neslinin tükenmekte olduğunu açıkladı.

Dünya Doğa ve Doğa kaynakları Koruma Birliği'ne (IUCN) göre dünyanın en büyük balık türü olan çekiç başlı köpek balıkları ve balina köpekbalıkları da Borneo orangutanıyla aynı kaderi paylaşıyor.

“50 YIL SONRA TÜKENMİŞ OLACAKLAR”

IUCN tarafından yayınlanan son ‘'Kırmızı Liste''de Borneo orangutanından ‘'kritik bir biçimde tehlikede olan bir tür'' olarak bahsediliyor.

1973'te Borneo orangutanlarının nüfusu 288 bin 500 iken bu rakam günümüzde 100 bine kadar gerilemiş durumda. IUCN'ye göre bu hayvanların doğal yaşam koşulları korunmaz ve avlanmalarının önüne geçilmezse nesilleri 50 yıl sonra tükenmiş olacak.

EN BÜYÜK BALIK YOK OLMAK ÜZERE

Çekiç başlı köpek balıklarıyla balina köpek balıkları da kontrolsüz avlanma nedeniyle 'Tehlike altında olan türler'' listesinde üst sıralarda yer alıyor. Boyu 12 metre 65 santime varabilen dünyanın en büyük balıkları olan balina köpekbalıkları, eti ve bazı Asya ülkelerinde sabun yapımı için avlanıyor.

Hindistan, Tayvan ve Filipinler gibi kimi ülkeler bu türü korumak üzere avlanmalarına sınırlamalar getirirken, Çin, Umman ve uluslararası sularda bu hayvanlar hâlâ avlanıyor.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 181 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA