• Mardin32 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman19 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turqlakes 2016 Çalıştayı Arü Ev Sahipliğinde Başladı
21 Haziran 2016 Salı 17:23

Turqlakes 2016 Çalıştayı Arü Ev Sahipliğinde Başladı

Türkiye Göllerinde Paleoiklimsel ve Paleoekolojik Araştırmalar Çalıştayı Turqlakes-2016, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ev sahipliğinde başladı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA),...

Türkiye Göllerinde Paleoiklimsel ve Paleoekolojik Araştırmalar Çalıştayı Turqlakes-2016, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ev sahipliğinde başladı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Jeomorfoloji Derneği (JD)’nin katkıları ile düzenlenen çalıştay, ARÜ Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay, yurt içinden ve yurt dışından katılan göl uzmanlarının sunumları ile devam etti.

Çalıştaya ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (SBMYO) Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, Genel Sekreter Ercan Gültürk, akademisyenler ve ARÜ personeli katıldı.

Çalıştayda ilk olarak konuşmasını gerçekleştiren ARÜ SBMYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal toplantının konusunun Türkiye Göllerinde Paleoiklimsel ve Paleoekolojik göstergeler olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Erginal, özellikle bu konuda proje tabanlı göstergelere önem verdiklerini, yer bilimleri çalışmalarının ciddi bütçeler ile yapılan çalışmalar olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, “Ardahan’da göreve başlayana kadar kıyılar üzerine çalışmalar yaptım. Buraya gelince de kıyılardan kopamayarak göl kıyıların üzerine çalışmalarıma devam ettim. Burada yapacağımız çalıştayda İznik Gölü’nden Van Gölü’ne kadar arkadaşların yaptıkları çalışmaları göreceğiz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz da şu ifadeleri kullandı: “Topraklarımızı, sularımızı anlama çabasında olmalıyız. Bu bakımdan toplantıyı düzenleyen Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal hoca başta olmak üzere, değerli katılımcılara, toplantıya teşrif eden TÜBA Başkanı’na Türkiye’nin bu son noktasında karanlığa karşı ışık tutmak için geldiklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise TÜBA’nın çalışmaları ve bilim insanlarına verdiği destekler konusunda da katılımcılara bilgilendirmede bulundu. Konuşmaların ardından ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’a teşekkür belgesi takdim edildi.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından çalıştay davetli sunumları ile devam etti.

Çalıştay bilimsel oturumlar ve Çıldır Gölü, Aktaş Gölü, Tortum Gölü ve Şelalesi ile Narman peribacalarında yapılacak olan saha çalışmaları ile sürecek.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 119 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • İrlandalı hastalar obezite ameliyatı için Türkiye’ye geliyor
  • Sıcaklarda besin zehirlenmesine dikkat
  • Angebire doldu taştı
  • Karşıyakalı hentbolcular ’Süper Lig’de
  • Alkali su ile daha uzun yaşam
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA