• Mardin22 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak18 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkmen; Adana’da Darbecilerin İsim Ve İzlerini Silelim
21 Temmuz 2016 Perşembe 12:48

Türkmen; "Adana’da Darbecilerin İsim Ve İzlerini Silelim"

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye bir mektup göndererek, 12 Eylül darbesinin ve bu darbeyi yapan kişilerin Adana’daki...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye bir mektup göndererek, 12 Eylül darbesinin ve bu darbeyi yapan kişilerin Adana’daki isim ve kötü mirasının izlerinin silinmesini istedi.

Türkmen yaptığı yazılı açıklamada; “İlimiz Adana’da, bulvar, cadde, sokak, park-bahçe, okul, spor salonu gibi yerlerde, başta Kenan Evren olmak üzere 12 Eylül darbesini gerçekleştiren kişilerin isim ve tüm kötü mirasını taşıyan izlerinin silinmesi elzemdir.” dedi.

Türkmen’in Belediye Başkanı Sözlü'ye gönderdiği mektup ise şöyle, “15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmek istenen ve 265 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği, bin 440 yurttaşımızın ise yaralandığı ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimini şiddetle kınıyorum. Bu girişim; ülkemizde, demokrasiye inanan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine, yerel ve genel yöneticilerimize, demokrasimize her şartta ve şekilde sahip çıkmamız gerektiğinin önemini, bir kez daha hatırlatmıştır. Demokrasiye inanan her insan; darbelerin, darbe girişimlerinin her zaman karşısındadır. Bundan sonraki süreçte de demokrasinin ve hukuk devletinin işletilmesi ise daha büyük bir öneme sahiptir ve bir zarurettir. Ülkemizde ne darbelerle, ne de darbelerden ve darbe hukukundan beslenen otoriter anlayışlarla; Cumhuriyetimizin özgürlükçü değerlerinin yok edilmesine, toplumsal barışımızın zedelenmesine, hukukun ve barışın ortadan kaldırılmasına, evrensel hukuk ve insan haklarının bertaraf edilmesine yönelik girişimlere müsaade edilmemelidir. Demokrasiye inanan her kademede ve her görevdeki sorumluların; darbelere ve darbe girişimlerine karşı olmanın yanında, darbeyi gerçekleştiren kişilerin bıraktığı her türlü kötü mirasın ve bu mirasın eser ve izlerini silmesi gerektiği de bir gerçekliktir. Bu bağlamda; İlimiz Adana’da bulvar, cadde, sokak, park-bahçe, okul, spor salonu gibi yerlerde başta Kenan Evren olmak üzere 12 Eylül darbesini gerçekleştiren kişilerin isim ve tüm kötü mirasını taşıyan izlerinin de silinmesi elzemdir diye düşünüyorum.

Adana Büyükşehir Belediyemizin de bu anlayış ve düşüncede, gereğini yapması hususunda ilgi ve dikkatinize sunar, bu talebe yönelik yürüttüğünüz veya yürüteceğiniz çalışmalarla ilgili cevabınızı rica eder, saygılarımı sunarım.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 100 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA