• Mardin20 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin İlk Uluslararası Fotoğraf Müzesi Kuruluyor
02 Temmuz 2016 Cumartesi 19:08

Türkiye'nin İlk Uluslararası Fotoğraf Müzesi Kuruluyor

Türkiye’nin ilk uluslararası niteliğe sahip fotoğraf müzesi kuruluyor. Ara Güler'in doğduğu Beyoğlu'ndaki binada kurulacak müzede, usta sanatçının eserleri ve birikimleri gün yüzüne çıkaracak.Doğuş Grubu desteğiyle kurulacak olan Türkiye’nin...

Türkiye’nin ilk uluslararası niteliğe sahip fotoğraf müzesi kuruluyor. Ara Güler'in doğduğu Beyoğlu'ndaki binada kurulacak müzede, usta sanatçının eserleri ve birikimleri gün yüzüne çıkaracak.

Doğuş Grubu desteğiyle kurulacak olan Türkiye’nin ilk uluslararası niteliğe sahip fotoğraf müzesinin kuruluşunda dünyaca ünlü bir küratör ve sanat ekibinin yer alması planlanıyor.

ARA GÜLER’İN ESERLERİ GELECEK NESİLLERE AKTARACAK

Fotoğraf müzesinin kurulmasını öngören protokol için ilk imzalar atıldı. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ve Grubun CEO’su Hüsnü Akhan’ın da katıldığı imza töreni sonrasında bir açıklama yapan Ferit F. Şahenk, kurulacak müze ile Ara Güler’in tüm eserlerini koruma altına alarak sanatını gelecek nesillerle buluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Şahenk, “Bu önemli işbirliği çerçevesinde Doğuş Grubu olarak Ara Güler’in hak ettiği değerin gerek ülkemizde gerek yurtdışında daha da geniş kitlelerce anlaşılması, tanınmasını ve nesilden nesile aktarılmasını sağlamak üzere bir dizi faaliyet yürüteceğiz. Ara Güler’in doğduğu, büyüdüğü ve aynı zamanda bir dönem çalışma alanı olarak kullandığı Beyoğlu’ndaki bina Türkiye’de uluslararası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesine dönüştürülecek ve Türkiye’nin en önemli sanat çekim alanlarından biri haline gelecek. Bu önemli işbirliğinin ülkemiz kültür ve sanat dünyasına hayırlı olmasını dileriz.” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATACAK

Müzenin kuruluş aşamasında Türkiye’den ve dünyadan konunun uzmanı önde gelen danışmanlardan destek alacaklarını söyleyen Şahenk,"Müzenin yönetimini uluslararası alanda yeri olan bir küratör ve sanat ekibi üstlenecek şekilde planlarımızı yapıyoruz. Müzede Ara Güler’in kişisel kitapları, notları, hatıra eşyaları, ödülleri, afişleri, maskları, eşyaları, koleksiyonları sergilenecek. Böyle bir projede Doğuş Grubu olarak yer almaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz. " dedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA