• Mardin26 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüfenkci: Bayram Müjdeleri 1-2 Ay İçerisinde Hayata Geçirilecek
05 Temmuz 2016 Salı 11:13

Tüfenkci: Bayram Müjdeleri 1-2 Ay İçerisinde Hayata Geçirilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni ekonomik pakette yer alan bazı düzenlemelerin bayramdan sonra hemen hayata geçirileceğini söyledi. Tüfenkci, “Hepsi 1-2 ay içerisinde hayata geçirilecek.”...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni ekonomik pakette yer alan bazı düzenlemelerin bayramdan sonra hemen hayata geçirileceğini söyledi. Tüfenkci, “Hepsi 1-2 ay içerisinde hayata geçirilecek.” dedi.

Malatya’da il protokolü bayram namazını açık alanda Yeşilyurt ilçesindeki Gedik Mahalles'indeki namazgahta kıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Mustafa Toprak, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı da açık alanda namazgahta bayram namazını kıldı.

Bakan Tüfenkci ve il protokolü namaz sonrasında cemaatin bayramını tebrik etti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, namaz sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Türkiye başta olmak üzere birçok İslam coğrafyasında terör saldırıları ile birçok masum insan hayatlarını vermiş oldu. Terörle mücadeleden dolayı güvelik güçlerimizden birçok şehit verdik. Cenab-ı Allah hayatlarını kaybeden bütün vatandaşlarımıza, bütün şehitlerimize rahmet etsin, gazilerimize acil şifalar versin. Tabi ki umuyor ve diliyoruz ki, böyle alçak saldırılarla Türkiye dahil İslam coğrafyası karşı karşıya kalmasın.”

MÜJDELER 1-2 AY İÇERİSİNDE HAYATA GEÇİRİLECEK

Tüfenkci, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ekonomi paketi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Tüfenkci, şu ifadeleri kullandı: “Hükümet olarak bayram müjdelerimizi biz bayramdan önce Sayın Başbakanımız ile birlikte vermiştik. İnşallah geniş bir yelpazeye dokunan, Türkiye’de neredeyse vatandaşlarımızın yüzde 80’ini ilgilendiren noktalarda bayram müjdelerimizi verdik. İnşallah bunları da hayata geçirerek insanlarımızın hayatını daha kolaylaştırmaya çalışacağız. Takvimler belli. Bir kısmı hemen bayramdan sonra hayata geçirilecek, bir kısmı şuanda geçmiş durumda.

Örneğin yurt dışında emeklilerin araba getirmesi ile ilgili sıkıntıları aşma noktasında ben düzenlemeyi yapıp geldim. Taksici esnafımızın veya minibüsçü esnafımızın araçları ile ilgili ÖTV düzenlemesi bayramdan sonra hayata geçecek. Bağ-Kur primlerini düzenli ödeyenlere yönelik düzenlememiz bayramdan sonra hayata geçecek. Hepsi 1-2 ay içerisinde hayata geçirilecek.”

'RUSYA İLE BİR YUMUŞAMA VE İYİLEŞME GÖRÜNÜYOR'

Rusya ile ilişkiler noktasında yaşanan gelişmeler hakkındaki bir soru üzerine ise Bakan Tüfenkci şu yanıtı verdi: “65. Hükümet olarak komşularımızla sorunları giderme noktasında Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, dostlarımızın sayısını arttırıp, düşmanlarımızın sayısını azaltma politikası çerçevesinde sorunlu olduğumuz ülkeler ile sorunları giderme noktasında ve yeni açılım noktasında bir karar almıştık. Bunun sonucunda Rusya ile bir yumuşama ve iyileşme görünüyor. Bu hem Rusya’nın Türkiye’ye karşı uygulamış olduğu ambargoları kaldırma noktasında ortaya çıkıyor, turizm, sebze ve meyvenin ihracı noktasında, hemde ikili ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi noktasında kendisini gösteriyor.

Biliyorsunuz, Rusya bizim önemli ticari partnerlerimizden birisiydi. Daha önce bir takım gümrüklerde dezavantajlı ikili anlaşmalarımız vardı. Zannedersem ihracatımız ve ithalatımız normal düzene girdiğinde bu tür kolaylıkları da tekrar hayata geçireceğiz karşılıklı olarak.”

'SURİYE İLE TEMAS PEK MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 'Suriye ile ilgili bir temas olacak mı, bir görüşme olacak mı?' sorusu üzerine şöyle konuştu: “Suriye ile ilgili benim kanaatim hemen bir temas olması pek mümkün görünmüyor. Ama Suriye’deki gelişmelere paralel olarak bizim temaslarımızda başlayabilir. Biliyorsunuz, biz Suriye’de komşularımızla ilişkilerimizi düzenli ve düzgün olması noktasında çalışıyoruz. Suriye’deki iç karışıklık ve savaş ortamı ortadan kalktıktan sonra elbetteki Suriye ile de ilişkilerimiz normale binecek.”Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 318 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA