• Mardin14 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman14 °C
  • Şırnak15 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tsk, Rezzan Ve Aliser Kod Adlı Teröristlerin Telsiz Konuşmalarını Yayınladı
22 Mayıs 2016 Pazar 13:28

Tsk, Rezzan Ve Aliser Kod Adlı Teröristlerin Telsiz Konuşmalarını Yayınladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) PKK'nın Kuzey alanı sorumlusu 'Rezzan' kod adlı terörist ile Ortasaha Sorumlusu 'Aliser' kod adlı terörist arasında, 02 Mayıs 2016 tarihinde, Lice/Hedik bölgesinde, 'Azad Siser' kod adlı Ekrem Güney adlı teröristin...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) PKK'nın Kuzey alanı sorumlusu 'Rezzan' kod adlı terörist ile Ortasaha Sorumlusu 'Aliser' kod adlı terörist arasında, 02 Mayıs 2016 tarihinde, Lice/Hedik bölgesinde, 'Azad Siser' kod adlı Ekrem Güney adlı teröristin etkisiz hale getirilmesi ile ilgili geçen telsiz konuşmalarını yayınladı.

Telsiz konuşmalarında, 'Azad Siser' kod adlı Ekrem Güney adlı teröristin etkisiz hale getirilmesi olayında, askerin araziyi çok iyi kontrol ettiği, keşif uçaklarıyla sürekli alan kontrolü yaptığı, yaya birliklerinin de çok kritik noktalarda bulunduğu, kaybın büyük bir kayıp olduğu ama bu tür kayıpların olabileceği, önemli olan hatalardan ders çıkarılmasının olduğu ifade idiliyor.

REZZAN: Bir de bu Azad arkadaşların olayı vardı.

ALİSER: Evet.

REZZAN: Vallahi onun hakkında geniş bilgi olsaydı iyi olurdu, nasıl olmuş, niye olmuş, sebebi nedir? Biraz bilgi verilseydi iyi olurdu.

ALİSER: Şimdi söyleyeyim mi?

REZZAN: Ne vereceksin?

ALİSER: Arkadaşın şahadetini.

REZZAN: Evet.

ALİSER: Vallahi arkadaşın kendisi farklı bir noktadaymış, noktasını değiştirip bir tarafa giderken biraz uzaklaştıktan sonra yoğun bir şekilde keşif dolaşıyor. Arkadaş sabaha doğru 3 civarında yerini değiştiriyor başka bir yere gidiyor. Bu yeni nokta sadece son baharda 10-15 günlük bir süreçte kullanılmış, onun dışında başka bir noktaya geçtikten sonra hiç kullanılmamış. Orada bir yer var Cume Boğazı diyorlar bir arkadaş orada görüntü görüyor netleştiremiyor yani düşman mı arkadaş mı tam çıkaramıyorlar. Onun dışında iki arkadaş gündüz noktaya gidiyorlar, ayrıca muhabereyi de takip ettik yani bir zamana kadar keşif olmuyor, arkadaşlar o gün muhabere yapıyorlar biraz keşif gelince muhabereyi durduruyorlar. Başta böyle bir şey oluyor bir keşifken daha sonra iki keşif oluyor. Nefes aldırmıyorlar, sen de bilirsin. Sürekli tepemizdeler, burnumuzu görse uçaklar bitiveriyor tepemizde.

REZZAN: Peki arkadaşlar noktalarını değiştirdikleri zaman keşif var mıymış? Keşif altında başka bir noktaya gitmişler o zaman keşif varmış değil mi?

ALİSER: Hayır o zaman keşif yoktur yalnız keşif yoğun dolaşırken başka yakın bir alana gidiyorlar fakat keşiften daha çok arazide büyük ihtimalle düşmanın gizli birlikleri (Özel Kuvvetleri kast ediyor) var zaten son zamanda düşmanın yürüttüğü tarzdır bu şekilde arkadaşların noktalarını fark ediyor noktada aslında bir arkadaş ağırdır. O arkadaş biraz herhâlde şey yapıyor düşman suikast şeklinde vuruyor. Düşman artık kırsal da çok iyi asker bulunduruyor, uzmanlar var, boş bırakmıyorlar, uzunca süre de kırsalda bir yerlerde kalıyorlar. Bu zaten bizim için büyük tehlike.

REZZAN: Saat kaçta vuruyor?

ALİSER: Saat 11.30’da aralıklı olarak vuruyor.

REZZAN: Tamam.

ALİSER: İlk vuruşta yaralı…?? Sonra arkadaşın şahadeti oluyor. Azad arkadaş ilk başta arkadaşlarla konuşuyor, arkadaşları uyarıyor örgütsel tüm malzemeleri noktadan çıkarın diyor, arkadaşlara bazı şeyler söylüyor. Yapmaya çalışıyorlar ama düşman çok fazla baskı uyguluyor, ondan sonra her şeyi kaçıramıyorlar zaten çok fazla da kayıp verdik bu noktada.

REZZAN: Tamam peki yarası ağırmış değil mi?

ALİSER: ..?? (Ses alınamadı)

REZZAN: Ses gelmiyor? Duyuyorsan iki kere mandalla!

ALİSER: ..?? (Ses alınamadı)

REZZAN: Acaba Hevidar devrede mi? Hevidar. Sesin gelmiyor. Tamam neyse, arkadaş dikkat edin cihaz muhaberesine bu noktalara dikkat edin ağır bir olay oldu saha için hareket için bir ağırlığı oldu fakat bunun yanı sıra şunu diyebilirim biz savaş güçleriyiz zaman zaman çok ağır kayıplar yaşayabiliriz, önemli olan hataları tespit etme ve ele almaları doğru bir şekilde alıp takip etmektir. Yani arkadaşların çizgisini takip etme olmalıdır. Daha çok esas alınacak arkadaşların tartışmalarında daha çok üzerinde durulması gereken bu doğrultuda olmalıdır. Sizin de tabi dikkat edeceğiniz şey nedir, cihazda çok uzun uzun konuşmayın, düşman takip etmek istiyor. Keşif uçaklarına çok duyarlı olmaları gerek, kalabalık gruplar olmamalı, deşifre olmuş yerlerin kullanılmaması gerek bu noktada daha duyarlı olup hassas yaklaşım önemlidir. Tamam, oldu başka bir şey diyor musunuz?

ALİSER: Ses alıyor musun?

REZZAN: Evet geldi

ALİSER: Bir şey demiyorum, arkadaşlara selam söyleyin

REZZAN: Siz de selam söyleyin.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 68 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA