• Mardin13 °C
  • Diyarbakır10 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tsb Başkanı‘ndan Trafik Sigortası Açıklaması
23 Mayıs 2016 Pazartesi 14:58

Tsb Başkanı‘ndan Trafik Sigortası Açıklaması

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger, trafik sigortası primlerinin Haziran ayından itibaren aşağıya doğru inmesini beklediklerini söyledi. Pazarın istikrara kavuşacağını belirten Ülger, "Bizim beklentimiz, şirketler yeni...

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger, trafik sigortası primlerinin Haziran ayından itibaren aşağıya doğru inmesini beklediklerini söyledi. Pazarın istikrara kavuşacağını belirten Ülger, "Bizim beklentimiz, şirketler yeni yasaya göre yeni maliyetlerini hesaplayacaklar ve yeni fiyatlarını açıklayacaklar diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar ise kasko ile trafik sigortasının birleşmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Her yıl Mayıs ayının son haftasında kutlanan Sigorta Haftası, 5. Ulusal Sigorta Sempozyumu ile başladı. ‘Yabancı Sermaye ve Zorunlu Trafik Sigortası’ başlıklı sempozyum; Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve TSB’nin katkılarıyla SEGEM tarafından Dedeman Bostancı İstanbul Hotel’de organize edildi. Programda yabancı sermayenin Türk sigorta sektörüne getirdikleri ile zorunlu trafik sigortasına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri, düzenleyici kurum, sigorta şirketi, acente, broker, eksper ve sigortalı perspektifiyle ele alındı. Programda Cihan’a açıklamalarda bulunan TSB Başkanı Ramazan Ülger ve TOBB Başkan Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar artan trafik sigortası primlerinin son durumunu değerlendirdi.

"Bildiğiniz gibi trafik sigortalarında geçmişten kaynaklanan özellikle yargı kararlarıyla oluşan içtihatlardan kaynaklanan çok büyük maliyet artışları ve büyük zararlar oldu." diyen Ülger, şu açıklamalarda bulundu:

"Bunu önlemeye yönelik olarak veya istikrara kavuşmasına yönelik olarak 29 Nisan’da bir yasal düzenleme oldu. Bu yasal düzenleme şirketlerin biraz daha önünü görebilecek bir alt yapı getirdi. Bu sayede de sistem daha iyi oturmaya başlayacak. Bunun sonucunda da tüketicilerin tabi bir beklentisi var: ‘Trafik primleri yeniden düşmeye başlayacak mı?’ diye. Trafik primlerinin arttığı dönem aslında geçen yıl Haziran ayından itibaren başladı. Bugün itibariyle yenilenen primlere bakarsak; daha düşük seviyelerde yapılan poliçelerin yenilemesi daha yüksek fiyatlardan yapılıyor. Dolayısıyla önümüzdeki ay Haziran’dan itibaren daha yüksek fiyatlarla yenilenmiş poliçelerin aşağıya doğru indiğini, pazarın istikrara kavuştuğunu göreceksiniz. Bizim beklentimiz, şirketler yeni yasaya göre yeni maliyetlerini hesaplayacaklar ve yeni fiyatlarını açıklayacaklar diye düşünüyoruz."

Ender Yorgancılar da trafik sigortası primlerinde geçtiğimiz 5-6 yıllık süreçte normalin çok üzerinde bir artış söz konusu olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

"Biz TOBB olarak yeni çıkan yasada mecliste çok önemli katkılarda bulunduk. Bu yasalaştı, hükümetimiz de bu işe sahip çıktı. Şu anda top şirketlerin elinde ancak poliçe bedelleri normalin çok üzerinde. Artık sigorta şirketlerinin sigorta primlerini aşağıya çekmesi gerekiyor ancak Nisan ayındaki verilere göre hala normalin üzerinde. Ben Haziran ayından itibaren bu fiyatlara mutlaka bir iyileştirme yapılacağını bekliyorum. Biz özel sektör olarak görevimizi yaptık, hükümetimiz kanun çıkardı. Fiyatların artık aşağı düşmesi gerekiyor."

Kasko ile trafik sigortalarının birleştirilmesi meselesine de değinen Yorgancılar, "Kasko ile trafik sigortasının birleştirilerek satılması ile ilgili kamuoyunda sürekli gündeme gelen bir konu var. Böyle bir şey söz konusu değil, olmaz da zaten. Çünkü işin doğasına aykırı, kasko ayrı trafik sigortası ayrıdır." şeklinde konuştu.

Programa, TOBB Başkan Yardımcısı ve SEGEM Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar, TSB Başkanı Ramazan Ülger ve Hazine Müsteşar Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç katıldı.

SİGORTA HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Sigorta Haftası süresince sektörde yer alan kurum ve kuruluşlar sigorta bilincinin tabana yayılması amacıyla ülke çapında veya bölgesel olarak farklı etkinlikler düzenliyor. Hazine Müsteşarlığı Stratejik Planı doğrultusunda her yıl Mayıs ayının son haftası kutlanan Sigorta Haftası aracılığıyla tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi, sigorta hakkında bilinçlendirilmesi, tüketicilerin sektöre ve sektörün geleceğine güven duyması hedefleniyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 147 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
  • Gençlerden siyasette örnek davranış
  • Vücuduna 150 saçma isabet eden köpek, yaşama tutunmaya çalışıyor
  • UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen ’Işık hadisesi’ yoğun ilgiyle izlendi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA