• Mardin39 °C
  • Diyarbakır37 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tiyatro Oyunuyla Kadına Şiddete Hayır Dediler
25 Haziran 2016 Cumartesi 21:23

Tiyatro Oyunuyla Kadına Şiddete 'Hayır' Dediler

Mersin’de Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen tiyatro oyunu ile kadına şiddete bakış açısı anlatıldı. Akdeniz ilçesine bağlı Nustaiye Mahalle Muhtarı Mehmet Dindar, kendi çabaları ile mahalle içerisinde bulunan yoksul vatandaşlara...

Mersin’de Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen tiyatro oyunu ile kadına şiddete bakış açısı anlatıldı.

Akdeniz ilçesine bağlı Nustaiye Mahalle Muhtarı Mehmet Dindar, kendi çabaları ile mahalle içerisinde bulunan yoksul vatandaşlara yardım edip, özellikle gençlerin kötü alışkanlıklara bulaşmaması için çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor. Bu kapsamda Dindar, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarını alarak bir tiyatro ekibi kurdu.

Ali Pehlivan’ın yazıp yönettiği 'Sabır Taşı' adlı gösteri bugün izleyenlerin beğenisine sunuldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen tiyatro oyunu, kadına şiddeti, anne ve babanın şiddete olan tepkisini ve çocuklarda oluşturduğu tramvayı konu ediyor.

Tiyatronun açılışında konuşan Muhtar Mehmet Dindar, devletin kadına yönelik şiddet ile mücadelesi kapsamında birçok proje başlattığını, fakat tüm bunlara rağmen şiddetin gün geçtikçe devam ettiğini vurguladı.

Dindar, "Kadına şiddet geçmişte ve günümüzde, fiziksel ve ruhsal, sosyal, cinsel, ekonomik açıdan zarar görmesine, acı çekmesine neden olan, onurunu zedeleyen, temel hak ve özgürlüklerini kullanmasını engelleyerek, kadınlara karşı ayrımcılığı sürdürmesine yol açmaktadır.” dedi.

Toplumu oluşturan kadınların büyük bir bölümünün şiddete uğramasının çocukları da olumsuz etkilediğini belirten Dindar, “Yanlış evliliklerin önüne geçilebilmesi adına evlilik öncesi terapi merkezleri kurulabilir.” şeklinde önerilerde bulundu.

Dindar’ın konuşmasının ardından kadınlar, şarkı söyledi, ardından 'Sabır Taşı' adlı tiyatro gösterimi sunuldu. Gösteride kadına şiddet, kadına şiddette ailenin bakış açısı ve çocukların şiddetten nasıl etkilendiği anlatıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 107 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA