• Mardin2 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman1 °C
  • Şırnak1 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tıp Öğrencileri Üzerinde Yapılan Araştırmada İlginç Sonuçlar Çıktı
07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:33

Tıp Öğrencileri Üzerinde Yapılan Araştırmada İlginç Sonuçlar Çıktı

Malatya İnönü Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi öğrencileri üzerinde yapılan araştırmada öğrencilerin yüzde 46’sının Hepatit A’ya karşı bağışıklığı olmadığı tespit edilirken, yüzde 13’nün ise Hepatit B’ye karşı bağışıklığı...

Malatya İnönü Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi öğrencileri üzerinde yapılan araştırmada öğrencilerin yüzde 46’sının Hepatit A’ya karşı bağışıklığı olmadığı tespit edilirken, yüzde 13’nün ise Hepatit B’ye karşı bağışıklığı olmadığı ortaya çıktı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Araştırma Görevlisi Ergin Aldudak, Tıp Fakültesi’nde eğitim gören 469 öğrenci üzerinde yaptıkları çalışmada hepatit A, hepatit B, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı bağışıklık durumlarını tespit ettiklerini açıkladı.

“ORTAYA CİDDİ RAKAMLAR ÇIKTI”

Tıp fakültesi öğrencileri üzerinde aşıyla korunabilir hastalıklara karşı bağışıklık durumlarına ilişkin bir çalışma yaptıklarını aktaran Araştırma Görevlisi Ergin Albudak; "Tıp fakültesi öğrencilerinde özellikle primer doktorlarda araştırma yaptık. 469 tıp öğrencisi üzerinde yaptığımız çalışmada gördük ki yüzde 46 oranında kimsenin hepatit A’ya karşı bağışıklığı yok. Bu çok yüksek bir risk anlamına geliyor. Çalışma grubumuzun yüzde 13’ünde Hepatit B’ye karşı bağışıklık olmadığını tespit ettik. Hepatit B, hastane enfeksiyonlarında bulaşma ihtimali en yüksek olan hastalıklardan birisidir. Ciddi komplikasyonları olan bir hastalık. Karaciğer kanserlerinde yüzde 80 oranında Hepatit B virüsünün görüldüğü bilinmektedir. Bunlar çok ciddi rakamlar” şeklinde bilgi verdi.

“ENFEKSİYON HASTALIKLARI İÇİN RİSK GRUBU”

Tıp fakültesi öğrencileri, sağlık çalışanları ve doktorlarda hastane enfeksiyonunun en büyük risk faktörünü oluşturduğuna aktaran Albuda şunları söyledi: “Hepatit A 2012 gibi rutine girmiş. Ama bizim şuanda taradığımız hekim arkadaşlar 18-25 yaş arası ve doğal olarak Hepatit A’ya karşı bağışıklanmamış. Bizim tavsiyemiz tıp fakültesi öğrencilerinin ve sağlık çalışanlarının özellikle de doktorların taranmasıdır. Tıp fakültesine giren öğrencilerin bağışıklık durumlarının tespit edilmesi ve daha sonra da aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılarının yapılması gereklidir.”

Albudak, 469 tıp öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada; yüzde 13 oranında hepatit B, yüzde 46 oranında hepatit A, yüzde 3 oranında kızamıkçık ve yüzde 11 oranında kabakulak hastalıklarına karşı bağışıklıklarının olmadığı tespit ettiklerini belirterek, bağışık olmayan öğrenciler için aşılama uygulamasının yapılacağını kaydetti.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 131 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA