• Mardin2 °C
  • Diyarbakır3 °C
  • Batman2 °C
  • Şırnak-2 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tesk Başkanı Palandöken Kilis’te
17 Mayıs 2016 Salı 13:08

Tesk Başkanı Palandöken Kilis’te

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, destek vermek için Kilis' geldi.İlk olarak Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret eden Genel Başkan Palandöken burada KESOB Başkanı Ömer Sevengül tarafından...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, destek vermek için Kilis' geldi.

İlk olarak Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret eden Genel Başkan Palandöken burada KESOB Başkanı Ömer Sevengül tarafından karşılandı. Burada bir açıklama yapan Palandöken şunları kaydetti: “Ülkemizin güzel, şirin, güzide, kültürel zenginliği olan bir sınır ilimiz Kilis. Burada yaşananları anbean izliyoruz. Her gün her patlamada burada görev yapan oda başkanlarımızı arayarak durum hakkında bilgi alıyorum. Burada yaşayan insanlarımızın sıkıntılarını psikolojik olarak Ankara’da da hissediyoruz. Zannetmeyin ki Ankara’da da sizin durumunuz izleniyor. Dolayısıyla burası bir zamanlar ticaretin merkezi olarak adlandırılan gerçekten de Türkiye’nin önemli bir ticaret merkeziydi. Ondan sonraki süreçlerde 80’li yıllardan sonra farklı bir oluşuma girdi. Sınır olması hasebiyle ticaretin çok canlı olduğu bir şehirdi. Ne zaman milletçe rahat edeceğimiz bir anı yakalayacak olsak ne yazık ki dış mihraplı ve ülkemizin başına bu tarz olaylar geliyor. Birçok kültürümüzün aynı olduğu Suriye ile hısımdık hasım olduk.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü bir devlettir. Bunların hepsini aşacak. Buradaki esnafların birebir her türlü gereksinimini karşılayabilecek güçteyiz.

Ama evvela Türkiye’nin üzerinde oynanan bu oyunların çözülmesi gerekti. Dolayısıyla Kilis’te sosyal güvenlik ve vergi açısından geçici bir rahatlık sağlandı. Netice itibariyle bunlar 6 ay sonra ödenecek borçlar. Biz bunu kalıcı bir hale getirmek istiyoruz. Dolayısıyla bu felaketin acılarının sadece madden sarılması değil, buraya yapılacak yatırımla da, burada fabrika kurulmasını sağlayacak temellerin atılmasıyla da ilgili tedbirler üzerinde duruyoruz. Burada mutlaka ve mutlaka işsizliği bitirmek lazım. Kendi nüfusundan fazla misafir ağırlayan ev sahipliği yapan Kilis’i her zaman seviyoruz. Bunların tamamını biz Ankara’da takip ediyoruz. Başkanlarımız tek tek aramasak bile, birçoğu ile sürekli görüşüyoruz. Sizin burada yaşadığınız üzüntüyü, sıkıntıyı, huzursuzluğu, ailenizin, çocuklarınızın psikolojilerinin ne şekilde olduğu biliyoruz. Yukarıdaki komşu terlikle gezdiği zaman rahatsız olan bir kişinin evinin yanına bomba düşüyor. Bunun rahatsız olmaması mümkün mü? Dolayısıyla burada kim olursa olsun, ölen de öldüren de mazlum insanlar. Durumu iyi olanlar, dışarıda hısım akrabası olanlar, kendisi veya ailesini götürebiliyor. Ama burada olanlar durumu olmayanlardır. Burada kalanlar, burada olan sıkıntıyı ve stresi bizzat yaşıyorlar."

Bundan sonraki sürecin çok önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, “Dün Kilis Valisi Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra ben de Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüştüm. Fakat devletin resmi bir prosedürü var. Birden bire bunların affı, kaynak sağlanması zaman alıyor. Biz ateş düştüğü zaman yangının hemen söndürülmesini istiyoruz ama devlet de tabi bunu bir prosedür içinde yapacak. Emin olun ki, bu sıkıntılarınız, bu üzüntüleriniz mutlak ve mutlak hallolacak. Ama hallolmayacak bir şey var işte o da burada yaşayan mazlum insanların üzerine roketler düşmesi sonucu hayatını kaybetmeleridir. Hayatını kaybedenlerin ailesine verilen bir miktar para ile bu acıyı bir nebze de olsa dindirilebilinir ama giden canı geri getirmenin imkanı yok. Hepimiz her gece yattığımızda evimizin kapısını kilitliyoruz ki dışarıdan bir şey olmasın diye. Nereden aklınıza gelecek ki çatınızdan bomba düşüp sizin canınızı yakacak. Bu ecel değildir elbet. Bu yapılan bilinçli bir şekilde dışarıdan ülkenin içini karıştırmaktır. Dolayısıyla bizim gelişmemizin önüne geçebilmek için yapılan bir oyundur."

Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Sevengül, ziyaretlerinden dolayı Bendevi Palandöken'e teşekkür etti. Sevengül, “Kilis’in acısını paylaştı, Kilis esnafının yanında oldu. Bundan sonrada yine Kilis’in ve Kilislinin yanında olacağını ve elinden ne geliyorsa yapacağını söyledi. Acımızı paylaşıp yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA