• Mardin33 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terör Bitti, Yatırımcılar Bölgede
20 Haziran 2016 Pazartesi 15:03

Terör Bitti, Yatırımcılar Bölgede

Diyarbakır’da sağlanan huzur ve güven ortamıyla birlikte istihdama yönelik yatırımlarda gözle görünür artış kaydedildi. Sur İhya Projesi kapsamında başlatılan onarım çalışmaları devam ederken, Diyarbakır Valiliği yeni bir projeye...

Diyarbakır’da sağlanan huzur ve güven ortamıyla birlikte istihdama yönelik yatırımlarda gözle görünür artış kaydedildi. Sur İhya Projesi kapsamında başlatılan onarım çalışmaları devam ederken, Diyarbakır Valiliği yeni bir projeye imza attı. Yaklaşık 7 bin 500 kişinin istihdam edileceği Tekstil Kent hayata geçiriliyor. Sur ilçesinde yaşayan terör mağduru gençlerin, eğitilerek tekstil kentte istihdam edileceği kaydedildi.

Hazır giyim alanında faaliyet gösteren 120 firmanın bulunduğu Diyarbakır’da Tekstil Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması çalışmaları devam ediyor. Binlerce kişinin istihdam edileceği proje ile ilgili Diyarbakır Valiliği, basın toplantısı düzenledi. Yenişehir ilçesindeki valilik binasında düzenlenen toplantıya yatırımcılar da katıldı. Diyarbakır Tekstil OSB’nin kuruluş aşamaları, gerekçeleri ve beklentilerini anlatan Vali Aksoy, şehrin, geçmişten beri bölgenin ticaret merkezi konumunu sürdürdüğünü söyledi. Sağlık, eğitim, ulaştırma ve ticaret alanlarında sahip olduğu bölgesel donatılarla çevre illere de hizmet sunulduğunu dile getiren Aksoy, “Diyarbakır ilinde sanayinin ekonomi içindeki ağırlığı son yıllarda artmaya başladı. Fakat buna rağmen sanayi alanında sağlanan istihdam oranı, Türkiye ortalamasının altında kalıyor. Bununla beraber son yıllarda emek yoğun bir sektör olarak dikkat çeken tekstil ve konfeksiyon sektöründe Diyarbakır ilinde faaliyet gösteren işletmelerin sayısında bir artış görülüyor.” diye konuştu.

2012 yılında yapılan saha araştırması sonuçlarına göre, Diyarbakır ilinde hazır giyim ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren 120 firma bulunduğunu, bu alanda faaliyet gösteren firmaların yüzde 87’si de Diyarbakır’da Tekstil Kent kurulması halinde buraya geçmek istediklerini kaydeden Vali Aksoy, “19 Haziran 2012 tarihinde ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın yürürlüğe girmesi ile teşvik sisteminde en avantajlı 6. bölgede bulunan Diyarbakır’a olan ilgi yukarı yönlü bir seyir göstermiş. Yeni teşvik sistemiyle beraber, tekstil ve konfeksiyon sektöründe İstanbul ve Bursa gibi illerde faaliyet gösteren firmalar, Diyarbakır’da bu sektörde yatırım yapmak istediklerini beyan ediyor. Aralarında önemli ihracatçı firmaların bulunduğu birçok firma Diyarbakır’a gelerek yatırım yapmak isteklerini ifade etmişler.” ifadelerini kullandı.

"KURULACAK TEKSTİL OSB’NİN 7 BİN 500 CİVARINDA İSTİHDAM SAĞLAMASI ÖNGÖRÜLÜYOR"

Sanayi sektöründe yeni iş ve istihdam olanaklarının oluşturulamaması ve Diyarbakır ilinin sahip olduğu genç nüfusun işgücüne katılımı ve istihdamının yeterli düzeyde sağlanamamasının, bir takım ekonomik ve sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini anlatan Vali Aksoy, “Tekstil ve hazır giyim sektörleri “emek yoğun sektörler” olduğu için bölgenin nüfus yapısı ile tamamen örtüşüyor; genç ve kadın nüfus potansiyelinin getirdiği avantajların açığa çıkarılması ve iş gücüne katılımın sağlanarak değerlendirilmesi açısından önem arz ediyor. Bu kapsamda kurulacak OSB’nin 7 bin 500 civarında bir istihdam sağlaması öngörülüyor.” şeklinde konuştu.

Tekstil Kent için Dökmetaş Mahallesi mevkiinde yer temin edildiğini anlatan Aksoy, 140 hektar alan üzerinde kurulacak Tekstil Kent projesinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını anlattı..

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 242 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Advan Aşireti’nden Başkan Atilla’ya ziyaret
  • Göz altında oluşan morluklara dikkat
  • Başkan Avcı seçim çalışmalarına devam ediyor
  • Demirkol kırsal mahallelerde vatandaşlarla bir araya geldi
  • Ümit Ülkü Avusturya’da Türkiye’yi temsil etti
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA