• Mardin39 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman37 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tedarik Sanayisi’nin Şifresi Yenileme Pazarı İle Çözülecek
17 Haziran 2016 Cuma 13:48

Tedarik Sanayisi’nin Şifresi Yenileme Pazarı İle Çözülecek

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, yenileme pazarının otomotiv tedarik sanayisi için hayati bir önem arz ettiğini söyledi. Türkiye'nin binek araç konusunda ciddi fırsatlara sahip olduğunu ve bunun değerlendirilmesi...

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, yenileme pazarının otomotiv tedarik sanayisi için hayati bir önem arz ettiğini söyledi. Türkiye'nin binek araç konusunda ciddi fırsatlara sahip olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kanca, "Binek araç sayısının hızlı bir yükselişte olması yenileme pazarı büyümesine doğrudan etki ediyor. Bir anlamda tedarik sanayiinin şifresi yenileme pazarı ile çözülecek diyebiliriz.” dedi.

Gazeteciler ile bir araya gelen Kanca, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) araç istatistiklerine de değindi. Kanca, "Türkiye’de 2003 yılında bin kişiye düşen araç sayısı 95 iken, bu rakam 2014 sonu itibariyle 173 oldu. Türkiye binek araç konusunda ciddi fırsatlara sahip ve bunu iyi değerlendirmemiz gerek. Ülkemizdeki binek araç sayısının hızlı bir yükselişte olması, yenileme pazarı büyümesine doğrudan etki ediyor." diye konuştu.

2014 yılında Türkiye'de taşıt yaşı ortalamasının 16 olduğunu ifade eden Kanca, araç parkının neredeyse yarısının ise 12 yaşın üzerinde olduğuna dikkat çekti. Hafif ticaride araç yaşı ortalamasının birçok ülkede arttığını dile getirdi. Alper Kanca, araç yaşının en genç olduğu ülkelerin Hindistan (4,2) ve Çin (4,5) olduğunu belirterek, en radikal değişimin ise yüzde 9 ile İran’da yaşandığını ve Türkiye’de yalnızca yüzde 2’lik bir değişim gerçekleştiğini aktardı.

GLOBAL YENİLEME PAZARI İLE TÜRKİYE YENİLEME PAZARI PARALEL GELİŞME GÖSTERİYOR

TAYSAD Başkanı, global yenileme pazarı ı ile Türkiye yenileme pazarı arasında satış ve üretim benzerliklerinin olduğunu belirtti. Kanca, şunları kaydetti:

"Küresel yenileme pazarı ile Türkiye’yi kıyasladığımız zaman, en fazla gelir sağlayan ürünlerin lastikler, yağ, gövde, bataryalar ve fren parçaları olduğunu görüyoruz. Kârlılık oranını yükseltmek durumundayız. Bunun için de ileri teknolojiler geliştirmeye devam etmeliyiz. Tabi sadece kârlılığı yükseltmek tek başına yeterli değil. Bir taraftan kârlılığı arttırırken diğer taraftan da hayatta kalmak ve büyümek için yeni yatırımlara dâhil olmamız da gerekmekte."

Kanca, "Türkiye’nin 2014 yılındaki toplam yenileme pazarı geliri 4 milyar 514 milyon dolar iken, 2015 yılında 4 milyar 740 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Büyük sürprizler ve ekonomik dalgalanmalar olmadığı müddetçe 2021 yılında bu rakamın yüzde 5’lik bir büyüme ile yaklaşık 6 milyar 350 milyon dolara ulaşacağını öngörüyoruz." şeklinde konuştu. Ardından şöyle devam etti:

"Yaşanan tüm yerel ekonomik istikrarsızlıklara rağmen 2015-2016 rakamlarına bakıldığında, Çin Otomotiv Yenileme Pazarı sektörü halâ maksimum büyüme potansiyeline sahip. Sektör pazarının büyüme potansiyelini değerlendirdiğimizde, Çin açık ara önde olsa da Tayland, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Rusya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye de bu büyümeden payına düşeni almanın peşinde."

"TEDARİK SANAYİNİN İHRACAT KG DEĞERİ ARTIYOR"

Kanca, ihracat rakamlarındaki gelişmeyi değerlendirirken, 2015 yılı Euro bazındaki birim fiyatının, 2010 yılına oranla yüzde 12,5 dolayında artış gösterdiğini ve 4,82 Euro’ya kadar yükseldiğini belirtti. Yılın ilk 4 ayında da bu rakamın 4,83 Euro/kg olarak gerçekleştiğini açıklayan Kanca, 2016 Nisan sonu itibariyle TÜİK verileri dikkate alındığında tedarik sanayi ihracatının dolar bazında 3 milyarı; Euro bazında ise 2,7 milyar’ı aştığını belirtti. Toplam sektör ihracatı ise yine bu dönemde dolar bazında 7,6 milyar iken, Euro bazında 6,6 milyar seviyesinde gerçekleşti. TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Yılın diğer yarısının beklenildiği gibi devam etmesi halinde 2016 yılı sonunda toplam sektör ihracatımızın 23 milyar doları geçmesini bekliyoruz. Tedarik sanayimiz ise bu rakamın yaklaşık 9,3 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirecektir.” dedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 211 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Borsa haftaya yükselişle başladı
  • “Akıllı cihaz kullanımı çocuklarda bel ve boyun problemlerini artırıyor”
  • Vücudun su ihtiyacını gideren besinler
  • Gazişehir ilk hazırlık maçını 1-0 kazandı
  • Rıfat Fırat: “Beyaz eşyada ÖTV yeniden düzenlenmeli”
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA