• Mardin7 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taşeron İşçiler Tam Kadro İstiyor
07 Mayıs 2016 Cumartesi 18:48

Taşeron İşçiler Tam Kadro İstiyor

HAK –İŞ Konfederasyonu’na bağlı Öz Büro İş ve Öz Sağlık İş Sendikası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Murat Arifoğlu, kamuda çalışan taşeron işçilerin Özel Sözleşmeli Personel (ÖSP) statüsü istemediklerini belirtti. Tam kadro,...

HAK –İŞ Konfederasyonu’na bağlı Öz Büro İş ve Öz Sağlık İş Sendikası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Murat Arifoğlu, kamuda çalışan taşeron işçilerin Özel Sözleşmeli Personel (ÖSP) statüsü istemediklerini belirtti. Tam kadro, eşit iş eşit ücret, sürekli iş güvencesi ve toplu iş sözleşmelerinden yararlanma hakkı istediklerini belirten Arifoğlu, "Bizler kamuda çalışan işçiler olarak kadrolu işçi veya memur olmak istiyoruz. Devletimizin bizler için yaptığı çalışmalarda statü olarak nerede olduğumuz ya da olacağımız belli değil. Taşeron demek şu anda modern kölelik demektir. Biz kamuda çalışan taşeron işçiler olarak, kadrolu çalışan diğer memur arkadaşlarımızla aynı işi yaptığımıza inanıyoruz." dedi.

HAK –İŞ Konfederasyonu’na bağlı Öz Büro İş ve Öz Sağlık İş Sendikası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Murat Arifoğlu, hükümetin 2015 yılında taşeron işçilere sendika hakkı vermesiyle birlikte Hak-iş’e bağlı olarak örgütlendiklerini belirterek sendikalarına bağlı işçilerin haklarını her zaman korumak için mücadele edeceklerini belirtti.

"BİZ TAM KADRO İSTİYORUZ"

Taşerona kadro çalışmasında işçi statüsünün belli olmadığını ifade eden Arifoğlu, "Öncelikle sayın Başbakanımızın kadro açıklaması ile birlikte bütün taşeronlar arasında bayram havası yaratmıştı. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarla maalesef ki hayal kırıklığına dönüşmeye başladı. Biz tam kadro istiyoruz hükümetimizden, Özel Sözleşmeli Personel statüsü istemiyoruz. Bizler kamuda çalışan işçiler olarak kadrolu işçi veya memur olmak istiyoruz. Devletimizin bizler için yaptığı çalışmalarda statü olarak nerede olduğumuz ya da olacağımız belli değil. Taşeron demek şu anda modern kölelik demektir. Biz kamuda çalışan taşeron işçiler olarak, kadrolu çalışan diğer memur arkadaşlarımızla aynı işi yaptığımıza inanıyoruz." diye konuştu.

"İŞÇİ YA DA MEMUR MUYUZ? BU BİLE BELLİ DEĞİL"

Özel sözleşmeli personel kadrosuyla işçi-memur karmaşası yaşanacağına değinen Arifoğlu, "Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun bütün taşeron işçilere kadro vereceğiz demesiyle birlikte sayısı 720 bini bulan bütün taşeron işçilere umut olmuştu. Çünkü hepimiz ister bilgi işlemci, güvenlikçi ya da diğer görevlerde çalışan kişiler olursa olsun fark etmiyor hepimiz diğer kadrolu memurlarla aynı işi yapıyoruz. Bize ÖSP kadrosu veriliyor, bu kadroda bizim nerede olduğumuz belli olmuyor, işçi ya da memur muyuz? Bu bile belli değil, bizim yetkililerden ricamız tam kadro verilmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

"EŞİT İŞ EŞİT ÜCRET"

Kamuda çalışan kadrolu memurlarla aynı işi yaptıklarını ancak aynı ücreti almadıklarını ve ücret miktarları arasındaki afaki farkın kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiren Arifoğlu şöyle konuştu: "Kamuda çalışan kişilerin haklarının bizlere de tanınmasını istiyoruz, aradaki kadro farkı bizi her yönden olumsuz etkiliyor. Kamuya hizmet eden taşeron işçilerin haklarının tamamı ile teslim edilmesi konusunda bizim bir şüphemiz yok, devletimiz bu yönde çalışmalar yaptığına inanıyoruz. Ancak diğer bir konuda ise taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili sınav mevzuatı getirilmesi gündemde. Bu taşeron işçilere haksızlık olur çünkü şu anda çalıştığı işte senelerini vermiş ve o işte usta sayılacak bir insanın sınava sokulması halinde bu kişinin, sınavda elenmesi halinde donanımlı işçi sayısı azalmış olacak ve bu durumda iş potansiyeli azalacak. Burada çalışma yeterliliği aranıyorsa çalıştığı işe bakılmalı ve bu konuda yeterliliğe sahipse hakkı teslim edilmelidir."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 173 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA