• Mardin9 °C
  • Diyarbakır12 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Yarımada Sos Veriyor
15 Haziran 2016 Çarşamba 17:13

"Tarihi Yarımada 'Sos' Veriyor"

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, birçok tarihi ve mimari şahesere ev sahipliği yapan İstanbul'daki Tarihi Yarımada’nın SOS verdiğini belirterek biran önce önlem alınmasını gerektiğini belirtti. Doğan, bölgede lastik tekerlekli ulaşımın...

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, birçok tarihi ve mimari şahesere ev sahipliği yapan İstanbul'daki Tarihi Yarımada’nın SOS verdiğini belirterek biran önce önlem alınmasını gerektiğini belirtti. Doğan, bölgede lastik tekerlekli ulaşımın terk edilerek trafikten arındırılmasını önerdi.

Doğan; Roma, Yunan, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin eşsiz örneklerini barındıran Tarihi Yarımada’nın sorunlarını TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada gündeme getirdi.

İstanbul’a her yıl gelen milyonlarca turistin geldiğini belirten Doğan, bu turistlerin yüzde 95’inin Yenikapı, Unkapanı, Kumkapı, Nişanca, Kapalıçarşı, Sultanahmet ve Eminönü’yü kapsayan Tarihi Yarımada’yı ziyaret ettiğine dikkati çekti. Kapalıçarşı başta olmak üzere tarihi yapıların çarpık kentleşme, beton yığınları ve seyyar satıcıların işgali altında olduğunu belirten Doğan, "Tarihi Yarımada S.O.S vermektedir ve buraya neşter vurma zamanı çoktan gelmiştir" dedi.

Doğan, Tarihi Yarımada’nın tümünü içeren bütünlüklü bir yönetim anlayışının hayata geçirilmesinin zorunluluk haline geldiğine dikkat çekerek şu önerilerde bulundu:

"Bölgede turizm yatırımlarının teşvik edilip, çeşitli standartlar çerçevesinde yeni ve çağdaş işletmelerin önü açılmalı. Sağlıksız şartlarda ve hijyenin yeterli olmadığı balık ekmekçiler, restoranlar için standartlar belirlenmeli ve denetimleri yapılmalı."

"SEYYAR SATICI İŞGALİNE SON VERİLSİN"

Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kumkapı, Sultanahmet, Süleymaniye ve Ayasofya’nın olduğu bölgenin seyyar satıcılar tarafından işgal edilmiş durumda olduğunu ifade eden Doğan, "Belgesellerde gördüğümüz bu 3. dünya ülkesi görüntüsüne son verilmeli" diye konuştu. Tinercilerin de turistlerin önünü kesip para istediklerini dile getiren Doğan, bu gibi sorunların bir önce çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 78 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA