• Mardin25 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Antep Evleri Ve Sokakları Restore Ediliyor
14 Haziran 2016 Salı 10:43

Tarihi Antep Evleri Ve Sokakları Restore Ediliyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, tarihi, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması için 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' hazırladı.Tarihi yapıların yeniden kazandırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Koruma ve Uygulama...

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, tarihi, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması için 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' hazırladı.

Tarihi yapıların yeniden kazandırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Koruma ve Uygulama Denetim Bürosu, kent kimliğini korumak, yaşatmak ve mahallelik bilincini artırmak amacıyla Düğmeci Mahallesi’nde sokak sağlıklaştırma çalışmalarına başladı. Özgün sokak dokusu korunarak aks üzerindeki sokağın rölöve ve restorasyon projeleri kapsamında, bütün evlerin sokağa cephe veren taraflarında, bahçe duvarlarında, kapılarda, pencere doğramalarında, cumbalarda ve çatılarda, dükkan vitrinlerinde restorasyon yapıldı. Sokaklardaki mevcut asfalt kaldırılıp tüm altyapılar yenilenerek elektrik ve telefon hatları yer altına alındı. Ayrıca bu uygulamalardan sonra sokaklar kesme bazalt taşlarla döşendi.

1988 yılından beri Düğmeci Mahallesi’nde esnaflık yaptığını ifade eden Hüseyin Bacaksız, caddenin güzelleştiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Düğmeci Mahallesi kentsel sit sınırları içerisinde bin 300 metre uzunluğundaki aks üzerinde tescilli/tescilsiz sivil mimari yapılar ve geleneksel Antep evlerinin bulunduğu sokaklarda uygulanan projeyle; sağlıklı yaşam alanı ve yaşam kültürünü yansıtan yapıların korunarak turizme kazandırılması hedefleniyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 203 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA