• Mardin19 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli Sığınmacı Aile Bisikletle Ankaraya Geldi
22 Haziran 2016 Çarşamba 16:43

Suriyeli Sığınmacı Aile Bisikletle Ankara'ya Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, sığınmacılara kucak açtığı için minnettarlığını göstermek isteyen ve Mardin'den 23 gün pedal çevirerek Ankara'ya ulaşan Suriyeli Mülhem el Said, ailesiyle AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Yasin...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, sığınmacılara kucak açtığı için minnettarlığını göstermek isteyen ve Mardin'den 23 gün pedal çevirerek Ankara'ya ulaşan Suriyeli Mülhem el Said, ailesiyle AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Yasin Aktay ve Cevdet Yılmaz'ı ziyaret etti.

Eşi Mey Besrini, çocukları 3 yaşındaki Hamza ve 7 aylık Huzeyfe ile AK Parti Genel Merkezi'ne gelen Mülhem el Said, Yasin Aktay ve Cevdet Yılmaz tarafından kapıda karşılandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Aktay ve Yılmaz, El Said'in çocukları Hamza ve Huzeyfe ile yakından ilgilendi.

Aktay, karşılamanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dünyada Suriyeliler'e, Türkiye'nin dışında çıkar hesabı gütmeden yardım elini uzatan başka bir ülke yok. Bu mesajı ve görüntüyü dünyaya, karınca kararınca biz de bu şekilde vermek istedik. Gerçekten duygulandıran bir sahne" ifadesini kullandı.

İNSANLARA İNSAN OLARAK DAVRANAN POLİTİKALARI TAKİP EDİYORUZ

Türkiye'nin mülteciler konusundaki tavrının gelecek nesillere iftiharla devredilebilecek en güzel miras olduğunu belirten Aktay, "Belki de dünyanın en zengini değiliz, belki de dünyanın en büyük katliamlarına yol açan silahları biz yapmıyoruz. Ama insanları kurtaran, insanların canını kurtaran, insanlara insan olarak davranan politikaları biz takip ediyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Bize insan hakları dersleri vermeye kalkışanlara, bizi soykırımlarla suçlayan insanlara bilhassa Avrupalı ülkelere, buradan aslında çok güzel, net bir mesaj çıkıyor" dedi.

YILMAZ: TÜRKİYE TARİHİ BİR GÖREV İCRA EDİYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Türkiye'nin, dünyada Suriyeli mültecilerle ilgili görevini en iyi yapan ülkelerden biri olduğunu söyledi. "Bizden çok daha zengin, çok daha güçlü ülkeler ve uluslararası kurumlar maalesef arzu edilen ölçüde bu insani meseleye el atmış durumda değiller" diyen Yılmaz, Türkiye'nin tarihi bir görev icra ettiğini, bu fedakarlığın tarihe çok güzel bir sayfa olarak geçeceğine işaret etti.

Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Suriyeli mülteciler sadece bir istatistik değil. Suriyeli mülteciler bir insan ve her birinin bir hikayesi var. Onlarla kurduğumuz ilişki, yaşadıkları, talepleri, fikirleri bizim için son derece değerli. Bu arkadaşlarımız da bir aile olarak yol boyunca uğradıkları her yerden izlenimlerini bize taşıyacaklar. Bunu derleyip getirdiler. Bu çok değerli diye düşünüyorum. Bir gün Suriye'de yaşanan bu insanlık dramı sona erecek. Bir gün Suriye yeniden istikrara kavuşacak ve o zaman Suriye'yi işte bu insanlar yeniden imar edecekler. Biz bu çocuklarımızı yetiştirirsek, kayıp bir nesil olmalarına müsaade etmezsek, bu aileleri güçlü tutarsak geleceğin Suriye'sini de bu ailelerle, bu çocuklarla inşallah yeniden inşa etme imkanımız olacak. Türkiye ile Suriye arasında bu aileler çok güçlü bir bağ oluşturmuş olacaklar inşallah."

BİZ ONU BÜTÜN ARAP DÜNYASININ REİSİ OLARAK GÖRÜYORUZ

Mülhem el Said de 23 günlük bisiklet yolculuğu sırasında uğradıkları şehirlerde, görüştükleri Suriyeli sığınmacılar ve öğrencilerin teşekkür mesajlarını bir defterde topladıklarını belirtti. Kendi yazdığı şiir ile bu defteri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmak ve şükranlarını iletmek istediğini ifade eden el Said, "Aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin reisi ama biz onu bütün Arap dünyasının reisi olarak görüyoruz" dedi.

El Said ailesine çiçek takdiminin ardından Cevdet Yılmaz, ailenin en küçük ferdi 7 aylık Huzeyfe'yi kucağına alarak sevdi. El Said ailesi, parti genel merkezinde misafir edildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 66 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Baharın müjdecisi ters laleler çiçek açtı
  • Kızıltepe’de ‘insanlık ölmüş’ dedirten görüntü
  • Mardin polisinden çocukları koruyan uygulama
  • Mardin’de fırtına uyarısı
  • Sason’da bir grup terörist kıstırıldı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA