• Mardin20 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli Öğrencilerin Karne Sevinci
23 Haziran 2016 Perşembe 17:18

Suriyeli Öğrencilerin Karne Sevinci

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle aileleriyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli öğrenciler, düzenlenen törenlerle karne aldı.Program, kentteki 14 Eylül Ortaokulu'nda gerçekleşti. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği...

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle aileleriyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli öğrenciler, düzenlenen törenlerle karne aldı.

Program, kentteki 14 Eylül Ortaokulu'nda gerçekleşti. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği ve İl Mili Eğitim Müdürlüğü arasından düzenlenen protokol kapsamında kendi ülkelerindeki dil ve özgür Suriye kriterlerine uygun eğitim verilen Suriyeli ilkokul ile ortaokul öğrencileri için Arapça hazırlanan karneleri törenle dağıtıldı.

Siirt İHH yönetimi ve öğretmenlerin hazır bulunduğu törende öğrencilerin karneleri isimleri okunarak dağıtıldı. İHH Siirt Derneği Başkan Yardımcısı Sadullah Eldemir yaptığı açıklamada, Siirt İl Müdürlüğü ile Siirt İHH'nın yapmış olduğu protokol gereği kentte bulunan Suriyeli çocuklara kendilerini yalnız his etmemeleri için Suriyeli öğretmenler tarafından eğitim verildiğini söyledi.

Öğrencilerin Türkiye'de iki yıldır eğitim ve öğretim aldığını belirten Eldemir şöyle konuştu: "2015-2016 eğitim öğretim yılı dönemi karnelerini şimdi dağıtıyoruz. Suriye'deki zulmün bir an önce bitmesi ve buradaki çocukların Suriye'de kendi topraklarında eğitimlerini sürdürmeleri en büyük temennimizdir. Bizim amacımız buradaki muhacir çocuklarımıza sahip çıkarak eğitim-öğretimlerini aksatmamaktır. Milli Eğitim Bakanlığı'na ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine Suriyeli çocuklara bu imkanı sağladıkları için teşekkür ediyoruz."

İHH İl Mülteci Sorumlusu ve 14 Eylül Geçici Eğitim Merkezi Koordinatörü Faruk Süzgün de Siirt'te eğitime geçen sene başladığını ve bu yıl öğrencilerin ikinci eğitim öğretim yılını tamamladığını söyledi.

Suriyeli çocuklara eğitimin geçen yıl 27 Mart tarihinde itibaren verilmeye başlandığını hatırlatan Süzgün, şöyle devam etti:

"Bu yıl 120 öğrencimize ikinci yıl karnelerini dağıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitimimiz Suriye eğitim müfredatının değiştirilmiş şekliyle verilmektedir. Bunun dışında öğrencilerimizde Türkçe dersi verilerek çocuklarımız Türkçe okuma ve yazma öğrenmektedirler. Öğrencilerimiz çok başarılı onlardan çok kısa bir süre içerisinde çok verim aldık. Öğrencilerin başarı durumu çok yüksek 10 öğretmenle ders veriyoruz."

Arapça öğretmeni Suriyeli Hammud Elmatar ise Suriye'de karnelerin özgür Suriye müfredatına göre hazırlandığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Bugün karneleri dağıtıyoruz. Özgür Suriye kriterlerine göre karnenin önyüzü yarısı Suriye bayrağı sol tarafında ise okulumuzun adı Arapça yazılıyor. Karnenin içeriği Arapça hazırlanmış çünkü müfredatımız Arapça'dır. Karnede öğrencilerin adı ve soyadı, ders ve not bilgileri ile öğrencinin davranış notu yer almaktadır. Okulumuzda 120 öğrencimiz bulunmaktadır. Ana sınıftan 8. Sınıfa kadar eğitim vermekteyiz. Bugün karnelerinizin almanızdan dolayı biz öğretmen ve idarecileriniz olarak hepimiz çok mutluyuz."

Okula gelen bazı öğrencilerin velileri de çocuklarıyla birlikte karne aldı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 183 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Advan Aşireti’nden Başkan Atilla’ya ziyaret
  • Başkan Avcı seçim çalışmalarına devam ediyor
  • Ümit Ülkü Avusturya’da Türkiye’yi temsil etti
  • Göz altında oluşan morluklara dikkat
  • Ankaralı yüzücüler Türkiye ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA