• Mardin21 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak21 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu Ankarada Düzenlendi
26 Mayıs 2016 Perşembe 13:43

Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu Ankara'da Düzenlendi

Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Ankara Meyra Palace Hotel’de yapıldı. Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu, divan üyelerinin belirlenmesi ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.Bakan...

Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Ankara Meyra Palace Hotel’de yapıldı. Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu, divan üyelerinin belirlenmesi ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkmenlerin Bayırbucak'ı, Halep'i, Tartus'u, Hama'yı, Humus'u, İdlip'i, Rakka'yı ve Şam'ı temsilen burada bulunduklarını belirtti. Çavuşoğlu, her zaman ve her şartta Suriyeli Türkmenlerin yanında olacağını söyledi.

‘’Zalim Esad rejimi, PYD ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin saldırıları sebebiyle hayatlarını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum. Onları asla unutmayacağız. Onların hatıralarını hep birlikte yaşatacağız. Bugün Türkiye’de 3 milyondan fazla Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Savaştan, zulümden, zalim rejimden, terör örgütünden kaçan kardeşlerimize hiç ayrım yapmaksızın kapılarımızı açtık. Ve 3 milyon Suriyeli, Iraklı kardeşlerimiz arasında da yaklaşık 300 bin Türkmen kardeşimiz var. Bundan sonra da biz hem Türkmen kardeşlerimize hem de savaş ortamından kaçmak zorunda kalan Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizi de tüm imkanlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz. Biz, siz Türkmen kardeşlerimizi bugüne kadar hiç yalnız bırakmadık, bundan sonra da Allah’ın izniyle bırakmayacağız.’’

Arazideki çalışmayı Meclis çatısı altında da devam ettirmekte fayda olduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: ‘’Özellikle Suriye’ye demokrasi gelmesi, Türkmenlerin haklarını alabilmesi için çaba sarf ediyorsunuz. Allah’ın izniyle de başaracaksınız. Ancak bu çabalar tek başına yeterli değil. Özellikle siyasi düzeydeki etkinliğini de arttırmanız gerekir. İşte bu amaçla Suriye-Türkmen Platformu adıyla bundan dört sene önce yola çıktınız. Bugün ise Suriye-Türkmen Meclisi çatısı altında yine fedakarca çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Suriye Türkmenlerinin iradesini sizler temsil ediyorsunuz. Demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı ve halkın kendi yöneticilerinin özgür iradesiyle seçilebildiği yeni bir Suriye için gerçek bir siyasi dönüşümün hayata geçirilmesi gerekir.

"HEDEFİMİZ TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN ÜLKE YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLMASIDIR"

Hedefimiz; Suriye’nin vazgeçilmez bir unsur olan siz Türkmen kardeşlerimizin ülkenin yönetiminde söz sahibi olmanızdır ve ülkenizi, topraklarınızı yeniden imar etmenizi sağlayacak koşulları oluşturabilmeniz çok önem arz ediyor. Bu dönüşümün, Esad ve etrafındaki eli kana bulaşmış bazı zihniyetle gerçekleşmesi mümkün değildir. Bunu ilk günden beri söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Türkmen, Arap, Kürt, Sünni, Alevi, Hristiyan, Süryani, hangi kökenden olursa olsun Suriye halkının demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir devlet yapısına kavuşması arzusunda her platformda destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Türkmen kardeşlerimizin bizim gönlümüzdeki yeri bir başkadır."

Konuşmasında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapan Çavuşoğlu, ‘’Türkmenlik pusulanız, kardeşlik ise şiarınız olsun. Bu meclis Türkmenlerin meclisidir. Gün hemşehricilik, bölgecilik günü değildir; gün birbirinize Türkmen olarak Türkmen oğlu Türkmen, dava arkadaşı ve kardeş olarak bakma günüdür. Bu yolda yürürken aklınızda her türlü Türkmen davası, yüreğinizde ise Türkmen sevdası olsun. Aranızdaki farklılıklar, eksiklik değil tam tersi zenginliktir." dedib

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa da Suriye Türkmen Meclisi'nin, çıktığı bu kutsal yolculukta 4'üncü yılına girdiğini, bu süreçte çok büyük acılar çektiklerini, 35 bin şehit verdiklerini, bin yıllık yurtlarından sürüldüklerini ve hapislere atıldıklarını belirtti. Bayırbucak, Hama, Humus, Şam ve Rakka gibi Suriye'nin tüm Türkmen yurtlarının yerle bir olduğunu dile getiren Mustafa, " Vatanımız, Suriye'deki bin yıllık varlığımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır." diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 77 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Turan Güneş Caddesi’nde trafik düzenlemesi
  • AK Parti Harran İlçe Kadın Kolları Başkanı Huriye Biter:
  • Adana Demirspor’da yeni sezon hazırlıkları
  • Kırsal bölgelerde yeni yollar açılıyor
  • Yaşlı baba oğlunu av tüfeğiyle öldürdü
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA