• Mardin23 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi’nden Beyin Anevrizmasına By-pass
12 Mayıs 2016 Perşembe 16:53

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi’nden Beyin Anevrizmasına By-pass

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi başarılı ameliyatlarına bir yenisini daha ekleyerek Isparta’da bir ilke imza attı. Baş ağrısı şikayetiyle SDÜ Hastanesine gelen ve çekilen tomografi sonucunda beyin damarında...

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi başarılı ameliyatlarına bir yenisini daha ekleyerek Isparta’da bir ilke imza attı.

Baş ağrısı şikayetiyle SDÜ Hastanesine gelen ve çekilen tomografi sonucunda beyin damarında anevrizma (baloncuk) tespit edilen hasta, Isparta’da ve SDÜ Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirilen bir yöntemle sağlığına kavuştu.

Baloncuğun patlaması ve beyin kanaması sonucu hayati tehlike riski olan hastanın beyin anevrizmasına by-pass yapılarak kanama riskini ortadan kaldıran operasyon, Radyoloji Anabilim Dalı Girişimsel Radyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Recep Aktaş, Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Karaaslan ve Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer Osmanlıoğlu’nun yönetimindeki ekip tarafından anjiografi eşliğinde gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Aykut Recep Aktaş gerçekleştirdikleri operasyon hakkında şunları söyledi: “Kapalı yöntemle kasıktan girilerek, dünyada ve Türkiye’de son 5 yıldır etkinliği kanıtlanmış yüksek teknoloji akım çevrime cihazı kullanarak beynin sağ tarafını besleyen ana damarın çatallanma bölgesindeki anevrizmanın dolması ve basıncının artmasının önüne geçtik. Ayrıca bu cihaz, zaman içinde anevrizmanın kendiliğinden kaybolup yeni damar oluşumunu da düzenliyor.”

Hasta, yaklaşık bir saatlik bir anestezi sonrası 1 gün yoğun bakımda takip edildikten sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 94 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA