• Mardin13 °C
  • Diyarbakır10 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stratejik Kalkınmada Kent Değerleri Sempozyumu Okü’de Yapıldı
05 Mayıs 2016 Perşembe 12:23

Stratejik Kalkınmada Kent Değerleri Sempozyumu Okü’de Yapıldı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde düzenlenecek olan “Stratejik Kalkınmada Kent Değerleri Sempozyumu” OKÜ Amfisinde yapıldı.Sempozyumun açılış konuşmasını Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Osmaniye...

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde düzenlenecek olan “Stratejik Kalkınmada Kent Değerleri Sempozyumu” OKÜ Amfisinde yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Osmaniye olarak kentleşme ve yaşam standartlarını artırma yönünde büyük bir gayret içerisinde olduğunu belirterek, “Osmaniye’yi, başta ekonomisi olmak üzere tarımdan sanayiye, tarihten arkeolojiye, edebiyattan spora tüm yönleriyle bilimsel bir yaklaşımla ele alarak, Osmaniye’nin potansiyelini, kaynaklarını ve yapılabileceklerini tespit etmek amacıyla yola çıktığımız bu sempozyumu, Üniversitemiz yanında Osmaniye Valiliği, Osmaniye Belediyesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte ortaklaşa gerçekleştiriyoruz. Sempozyumda 141 yazar tarafından değişik konularda hazırlanan 100’e yakın bildiri sunulacak ve tartışılacaktır. Ayrıca paneller ve çağırılı konuşmacılar ile konular derinlemesine masaya yatırılacaktır.” dedi.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise üniversitenin, ilin değerleriyle entegrasyonunda Sempozyumun önemli bir katkısı olacağına inandığını ifade ederek, “Tarih boyunca, bulunduğu stratejik konum itibariyle, bütün medeniyetler bu bölgeyi ellerinde bulundurmaya çalışmışlar ve netice itibariyle burada bir takım eserler bırakmışlardır. Bizlere düşen görev sahip olduğumuz bu kültürel ve tarihi değerlerle birlikte doğal güzelliklerimizi de birleştirerek, bunları bir stratejik plan etrafında toplayıp hem şehrimiz insanına hem ülkemiz insanına hem de ülkemize gelecek turistlerin ziyaretlerine açmak olacaktır. Bu anlamda, geçmişten bugüne kadar iyi niyetle fakat el yordamıyla yapılmış olan bir faaliyeti, bugün üniversitemiz bilimsel olarak ele alacak ve bu Sempozyumdan ortaya çıkacak olan sonuç da Osmaniye için stratejik hedeflerin belirlenmesinde bir yol haritası oluşturacaktır. İnanıyorum ki bu yol haritası Osmaniye’nin gelişimine, daha da ilerlemesine ve kalkınmasına önemli bir destek sağlayacaktır. Bu projeye destek veren başta Sayın Valimiz olmak üzere Sayın Rektörümüze, DOĞAKA’ya ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Osmaniye Valisi Kerem Al ise kentlerin farklı toplumsal kültürlerin, yaşam biçimlerinin, ekonomik faaliyetlerin, sosyal ve kültürel etkinliklerin şekillendiği mekânlar olduğunu belirterek, “Kentlerin bu özelliği tarihsel bir olgu olarak karşımıza çıkmakta, özellikle sanayileşme hareketleri sonrasında sosyo-ekonomik, kültürel ve demografik grupların sahip olması gereken imkânlar ve yaşadıkları farklılıkların üstesinden gelinmesi yine geçtiğimiz yüzyılın başından beri kentsel siyasaların ve planlamanın ana ilgi konularından birini oluşturmaktadır. Ülkemizin genç illerinden biri olan Osmaniye’de de bu sorunları oldukça yoğun bir şekilde yaşamaktayız ve karar verici merciler olarak diğer illerimize göre farklı ve çeşitlilik arz eden meseleleri çözmeye çalışmaktayız. Bu durum doğal olarak kentsel ve sektörel politikalara da yansımaktadır. Üç gün sürecek "Stratejik Kalkınmada Kent Değerleri Sempozyumu: Osmaniye" ile bu sorunlara yanıt arayacağız. İlimizin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik tüm bu hedeflerin ve ortaya çıkacak yeni vizyonların planlanması ve gerçekleştirilmesi amacıyla tarih, arkeoloji, ekonomi, sanayi, tarım, kültür, edebiyat ve sanat gibi birçok konu bilimsel olarak bu sempozyumda ele alınacak.” diye konuştu.

Sempozyumda “Osmaniye’nin Kalkınma Yol Haritası” başlıklı açılış oturumu başladı. OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca başkanlığında yapılan açılış oturumunda Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Şerif Tosyalı ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız sunum yaptılar.

Sempozyumunda devamında, “Kent”, “Kültür-Edebiyat”, “Arkeoloji”, “Tarih” ve "Gıda-Tarım" başlıkları altında sunumlar yapıldı. 4 Mayıs Çarşamba günü devam edecek olan Sempozyum oturumlarında ise "Kültür-Turizm", "Enerji-Ekonomi", "Tarih", "Çevre-Doğa-Spor", "Ekonomi", "Kent-Turizm", "Tarih", "Arkeoloji", “Üniversite ve Kalkınma”, “Tarım”, “Kültür” ve “Sosyal Yapı” başlıkları altında oturumlar yapılacak. Sempozyum 5 Mayıs Perşembe günü Sonuç Bildirgesinin sunumu ile son buldu.

Dünü, bugünü, yarını her yönüyle Osmaniye’nin konuşulduğu sempozyuma Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aykut Gül, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 172 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
  • Gençlerden siyasette örnek davranış
  • Vücuduna 150 saçma isabet eden köpek, yaşama tutunmaya çalışıyor
  • UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen ’Işık hadisesi’ yoğun ilgiyle izlendi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA