• Mardin29 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivrihisar Ulu Cami İhtişamını Koruyor
04 Temmuz 2016 Pazartesi 16:08

Sivrihisar Ulu Cami İhtişamını Koruyor

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde bulunan Selçuklu dönemine ait 1231 yılında yapılmış Ulu Cami yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Son restoresine 2013 yılında başlanan ve geçen yıl sona eren Ulu Cami'nin çatısını 67 dev boyutlardaki...

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde bulunan Selçuklu dönemine ait 1231 yılında yapılmış Ulu Cami yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Son restoresine 2013 yılında başlanan ve geçen yıl sona eren Ulu Cami'nin çatısını 67 dev boyutlardaki ahşap direkler taşıyor.

Selçuklu döneminden bugüne ulaşan Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camilerin nadir örneklerinden birisi olan Sivrihisar Ulu Camii'nin en eski kitâbesi 1231-1232 tarihini taşımakta. İlk yapının bânisi Sivrihisarlı kadı Leşker Emir Celâleddin Ali Bey olan yapı, bugünkü biçimine 1274 tarihinde Mevlana Celaleddin Rumi’nin müritlerinden ve III. Gıyaseddin Keyhüsrev’in naiplerinden Mikail bin Abdullah (Emineddin Mikail) tarafından kavuşmuş. Fatih Sultan Mehmet dönemi kadılarından, İstanbul’un ilk Kadısı Hızır Bey bu camiyi 1440 yılında onartmış.

1485 m2’lik bir alana kurulu Ulu Cami'nin çatısı 67 adet ahşap direk taşımakta. Bu direklerin 19 tanesinin üzerinde mermer sütün başlığı mevcut. Direklerden 6 tanesinin üst bölümleri rozet, palmet, geometrik ve bitkisel motiflerle bezenmiş. Direkler üzerinde Bizans dönemine ait başlıklar da kullanılmış. Kalın direklerden dört tanesi zamanın özgün ağaç oymacılığı ile işlenmiş olup, bu direklerin alt ve üst tarafında mermerden oyma işçiliği uygulanmış sütun başlıkları var.Bir sanat şaheseri olan minberi el işçiliği Horasanlı İbn-i Mehmet tarafından, geçme yöntemiyle ceviz ağacından yapılmış. Minber, 1924 yılında yanan Kılıç mescid camiinden getirtilmiş. Anadolu Selçuklularının en dikkate değer minberlerinden. Cami içerisinde, oyma tekniği ile yapılmış dolap kapakları da bulunmakta.

1409 yılında (caminin yapılışından 139 yıl sonra) Osman oğlu Hacı Habib tarafından yaptırılan minare, kaidesi iri mer­mer bloklarla yapılmış. Kaidenin üstü tuğla hatıllı, kesme taşlı 8 köşeli. Minare basamakları ardıç ağacından ahşap olarak yapılmış, gövde tuğladan örülmüş. Şerefe altındaki petek, Selçuklu tuğla isçi­liğinin nefis örneklerinden. Şerefeden sonra baca üzerinde külahın altında mi­nare yapılırken konulmuş bir sıra cam göbeği mavisi çini bulunmakta. Camide, (restore edilmeden önce) Sivrihisar kilim dokumacılığın güzel örnekleri de görülebiliyordu.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 92 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA