• Mardin41 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman34 °C
  • Şırnak37 °C
  • İstanbul30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivas’ta Hafızlık Okulu Projesi Başlatılıyor
03 Mayıs 2016 Salı 18:18

Sivas’ta Hafızlık Okulu Projesi Başlatılıyor

Sivas Müftülüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde 'İmam Hatip Ortaokulları Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme' programı başlatılıyor. Hazırlanan proje, Sivas İmam Hatip Ortaokullarında...

Sivas Müftülüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde 'İmam Hatip Ortaokulları Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme' programı başlatılıyor. Hazırlanan proje, Sivas İmam Hatip Ortaokullarında uygulanacak.

Müftülükten yapılan açıklamaya göre, Kur’an-ı Kerim-i ezberlemiş, onun mesajlarını almış yarının yöneticilerini, mimarlarını, mühendislerini, sosyologlarını, eğitimcilerini, fenni ilimlerle birlikte, manevi ilmini almış iki yönü gelişmiş nesiller yetiştirmeyi amaçlayan projeden, ilkokul 4. sınıfta okuyan kız-erkek bütün öğrenciler yararlanabilecek. Projeye birinci yıl 90 kız, 60 erkek olmak üzere toplam 150 öğrenci seçilecek. Bir sınav ile ilk önce 180 kız, 120 erkek olmak üzere toplam 300 öğrenci belirlenecek. Bu öğrenciler 2 aylık özel yaz kursuna alınacak. Yaz kursu sonunda mülakat yapılarak 150 öğrenci seçilecek. Seçilen bu 150 öğrencinin İmam Hatip Ortaokullarına kayıtları yaptırılacak.

4 YIL SÜRECEK

Öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerinin düşünüldüğü 'Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme' projesi kapsamında öğrenciler 4 yıllık ortaokul süresince diğer derslerin yanında 'hafızlık' eğitimi alacak, öğleden önce Kur’an kurslarında hafızlık derslerine çalışacak, öğleden sonra ise okullarına gidebilecek. Program, öğrencilerin erken yaşlarda hafızlığa başlamalarını ve 4 yılda yavaş yavaş hafızlık yapmalarını esas alıyor.

PROJEDEN FAYDALANACAK ÖĞRENCİLERE BURS İMKÂNI

Projeden faydalanarak hafız olarak ortaokulu bitiren öğrenciler, hafızların eğitim gördüğü özel programı olan Anadolu İmam-Hatip Liselerine kayıt yaptıracak. Bu liselerde okuyan hafız öğrenciler devlet parasız yatılılık haklarından ve Türkiye Diyanet Vakfı'ndan da burs alma imkânına sahip olacak.

BAŞVURULAR 13 MAYIS 2016 CUMA GÜNÜ SONA ERİYOR

13 Mayıs 2016 tarihine kadar öğrenciler okuduğu okul idaresine başvurabilecek. 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü ise sınav yapılacak. Sınav yerleri öğrencilere başvuru tarihinin sona ermesinin ardından duyurulacak.

İmam Hatip Ortaokullarında okuyacak olan öğrencilerin, okulla barışık bir biçimde hafızlık yapmalarını sağlamak ve bununla beraber akademik başarılarına da yardımcı olması planlanan proje hakkında ayrıntılı bilgiyi Sivas İl Müftülüğü başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul idareleri, cami görevlileri ve Kur’an Kursları yöneticilerinden bilgi alınabilecek.

Projenin uygulanışı kısaca şu şekilde olacak;

5. sınıf (Hazırlık): Kur’an-ı Kerim hafızlığa hazır hale gelecek biçimde yüzünden okutturulacak, belli sureler ve 30. cüz ezberlettirilecek.

6. sınıf: Hazırlık sonrası hafızlık için seçilen öğrenciler, her cüzden 8-10 sayfa arası ezberleyecek. Böylece hafızlığın yarısı tamamlanacak.

7. sınıf: Okula ara verilecek her cüzden kalan sayfalar ezberlenecek ve hafızlık tamamlanacak. Yıl sonunda 7. sınıfın derslerinden sınav yapılacak sınavı geçenler 8. sınıfa devam edecekler.

8. sınıf: Hafızlık tekrar edilerek sağlamlaştırılacak.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 222 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Vali Kaymak: “Maarif Hareketi’nin özünde sevgi var”
  • AFAD ilçe koordinasyon oplantısı
  • Çiğli’deki anaokullarına diyetisyen desteği
  • LGS birincileri altınla ödüllendirildi
  • Barcelona, kaleci Neto’yu 26 milyon Euro’ya transfer etti
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA