• Mardin18 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman16 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivas, Tokat Ve Kayserinin Şebeke Suları Masaya Yatırıldı
23 Mayıs 2016 Pazartesi 18:23

Sivas, Tokat Ve Kayseri'nin Şebeke Suları Masaya Yatırıldı

Sivas, ‘Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme’ toplantısına ev sahipliği yaptı. Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, “Kişi başına düşen kullanılabilir su miktarımız düşük. Kullanılabilir...

Sivas, ‘Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme’ toplantısına ev sahipliği yaptı. Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, “Kişi başına düşen kullanılabilir su miktarımız düşük. Kullanılabilir suyu temin etmekle ilgili sıkıntılarımız var.” dedi.

Sivas’ın yanı sıra Kayseri ve Tokat illerinden yetkililerin katılımıyla su güvenliği masaya yatırıldı. Toplantıya vali yardımcıları, kaymakamlar, özel idare sekreterleri, belediye başkanları ve halk sağlığı müdürleri ile diğer yetkililer katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu olarak şebeke sularıyla ilgili sorumluluğu olan kurum ve kuruluş temsilcileriyle bir araya gelmeyi istediklerini belirterek, “Daha küçük ölçekli toplantılarla bu işi yapmayı planladık. Geçen yıl başladığımız toplantılarda 16 bölgede 60 ilin katılımıyla ilk toplantısını gerçekleştirdik. Bu sene de 23 bölgede 81 ilimizden katılımcılarla bir araya gelip tartışmak istiyoruz. Bir Sivaslı olarak burada toplantı yapmanın gururunu taşıyorum.” diye konuştu.

“Geçmişte Türkiye hep su zengini olarak anıldı ancak bugüne baktığımızda Türkiye artık su fakiri diyebileceğimiz bir noktadayız” diyen İlter, kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının düşük olduğundan bahsettib İlter, “Kullanılabilir suyu temin etmekle ilgili sıkıntılarımız var. Sahada yaşanan sorunları yerinde tartışarak çözüm bulmayı amaçlıyoruz. İnsanımızın en temel hakkı olan güvenli ve kaliteli bir şekilde halka ulaştırmak için çözüm yolları bulmuş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı ise Sivas, Kayseri ve Tokat illerini kapsayan böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur duyduklarını aktararak, “Ülkemizde kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı bin 500 metreküptür. Bu nedenle ülkemiz su fakiri ülkeler arasında yer almaktadır. 2030 yılında nüfusu yaklaşık olarak 100 milyona ulaşacak olan Türkiye’nin kişi başına düşen bin 100 metreküp su miktarıyla su sıkıntısı çeken bir ülke konumuna gelecektir. Bu nedenle mevcut kaynakların daha dikkatli kullanılması ve kirlenmeye karşı tedbirlerin alınması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Halk Sağlığı Kurumu Su güvenliği ve Kaplıcalar Şubesi Uzmanı Biyolog Birol Yılmaz tarafından içme kullanma suyu izleme çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi verildi. Toplantı basına kapalı devam etti.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 118 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA