• Mardin18 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimşek’ten Halk Katılım Açıklaması
11 Mayıs 2016 Çarşamba 14:08

Şimşek’ten Halk Katılım Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Halk Katılım ile ilgili konunun tekrar ele alınacağını bildirdi. Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) 15. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na verilen arada gazetecilerin sorularını cevapladı....

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Halk Katılım ile ilgili konunun tekrar ele alınacağını bildirdi.

Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) 15. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na verilen arada gazetecilerin sorularını cevapladı. “Halk Katılım ile ilgili durum ne?” sorusuna karşılık, “Halk Katılım Bankası’na ilişkin bir süreç zamanında başlamış, daha sonra bir fikir değişikliğine gidilmiş, şimdi tekrar konuyu masaya yatırıp bir karar vereceğiz.” dedi. Daha çok katılım bankasının açılıp açılmayacağı yönündeki soruya da “Sektörde ölçek büyütmeyi teşvik ederiz. Sektöre yeni oyuncuların yenilikçi, verimlilik artışını, ölçek artışını sağlayacak bütün çabalarını destekleriz. Yüzde 15’ nasıl varacağız?” diyerek cevap verdi.

Şimşek, “Yabancı oyuncuların da sektöre girmesine teşvik sağlayacak mısınız? Bu kapsamda, TMSF bünyesindeki Adabank’ın da bir şekilde sisteme girmesini sağlayabilecek misiniz?” sorusunu ise “Talep olursa tabii ki biz memnun oluruz. Biz sektörün gelişmesini, büyümesini, algısının güçlü olmasını tercih ederiz. Bu çok net” şeklinde cevapladı.

Katılım bankacılığının algısı ile ilgili bir sorunun ardından da Şimşek, şunları kaydetti: “Toplumda algı çok önemli. Yani algıyı iyileştirmemiz lazım. Yani ‘klasik bankacılığın ürünlerini kopyalıyorlar, özgün bir şey değil, özüne uygun değildir’ şeklindeki algının kesinlikle yanlış olduğunu pekiştirmek lazım. Tabii ki bu ürünleri bütün dünyaya satacaksak, Müslüman olmayan ülkelerde de bu konularda alan açılacaksa, küresel finans sisteminde faizsiz finansın payı artacaksa, farklı isimlendirme olabilir. Alternatif bir ürün olarak ortaya konulabilir. Aslında bu küresel finans sistemini de güçlendirir.”

Başbakan Yardımcısı, Mega bank ile ilgili bir soru üzerine de şunlrı söyledi:

“Mega bankın Türkiye’de kurulması için bir süredir bir çabamız var. Fakat bu konuda Endonezya da merkezin Endonezya’da olması için bir çaba içersinde. İslam Kalkınma Bankası, birden fazla ülke bu işe talip olunca, bu konuyu uluslararası bir danışmanlık firmasına çalışmak üzere verdi. Bu çalışmalar sonucunda bir karar çıkmadı. En son Washington’da Endonezya, Türkiye ve İslam Kalkınma Bankası olduğu üçlü bir toplantı yaptık ve bu toplantıda bir heyet kurduk; ‘iki ayrı banka kurulabilir mi veya bunların ihtisas alanları farklılaştırılabilir mi, daha sonra bunlar bir parçaymış gibi faaliyet gösterebilir mi’ diye. Bu şekilde birçok konuyu çalışmak için yeni komisyonlar, heyetler kurduk. Önümüzdeki hafta, biliyorsunuz, Cakarta’da İslam Kalkınma Bankası’nın Genel Kurulu yapılıyor. Türkiye’yi temsilen ben katılacağım. Orada da bu diyaloglarımıza devam edeceğiz. Mega bankın fonksiyonu ne olacak? Küresel faizsiz finans sistemine likitide sağlayacak, yine faizsiz bir çerçevede altyapı yatırımlarına kaynak oluşturacak, önemli ve küresel bir bankadan bahsediyoruz. Bu sene içinde bile kurulabilir. Ama dediğim gibi bu çalışmaların tamamlanması gerekiyor.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 183 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA