• Mardin34 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman35 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıcaklara Kanıp Klimaları Zorlamayın
06 Haziran 2016 Pazartesi 12:38

Sıcaklara Kanıp Klimaları Zorlamayın

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte klima kullanımı artıyor. Klima kullanımı elektrik faturalarına yansıyor. Ancak, küçük önlemlerle büyük tasarruf etmek mümkün. Ekolojik dengenin bozulduğu yaşlı dünyamızda bu yaz rekor sıcaklıkların...

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte klima kullanımı artıyor. Klima kullanımı elektrik faturalarına yansıyor. Ancak, küçük önlemlerle büyük tasarruf etmek mümkün.

Ekolojik dengenin bozulduğu yaşlı dünyamızda bu yaz rekor sıcaklıkların yaşanacağı öngörülüyor. İngiltere Ulusal Atmosfer Bilim Merkezi’nin katkılarıyla Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi’nin 17 Aralık 2015 tarihinde hazırladığı Küresel Ortalama Sıcaklık Tahminine göre Pasifik’te yaşanan El Nino hava olayı ile birlikte bu yaz sıcakların rekor kırması bekleniyor. Buna bağlı olarak yaz boyunca klima kullanımının da artması bekleniyor.

Evlerinde klima olan tüketicilerin, klima kullanımından kaynaklı elektrik harcamaları yaz ayları için 700 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Yaz sıcaklarında klimanın sürekli kullanımı için küçük önlemlerle büyük tasarruf etmek mümkün. İşte daha tasarruflu klima kullanmak için öneriler:

EVİNİZE UYGUN KLİMAYI SEÇİN

Yeni klima alınırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biri de klimanın kullanılacağı alanı soğutabilme kapasitesidir. Evin bulunduğu şehrin iklimine, metrekare ve evde yaşayan kişi sayısına göre uygun boyutta bir klima kullanılması fazla enerji sarfiyatını önler. Örneğin Marmara Bölgesi’nde yaşayan 4 kişilik bir ailenin; 20 metrekarelik ve 3 metre tavan boyuna sahip olan bir odası için uygun klima ortalama 10000 btu/saat olarak hesaplanabilir. En doğru hesaplamayı yapmak için klimanın teknik servisinden yardım istemek enerji tasarrufuna yardımcı olacaktır.

KLİMAYI DOĞRU YERDE KONUMLANDIRIN

Klima, kurulduğu yer itibariyle tüm odaya hakim olmalıdır. Üflenen havanın oda içerisindeki dolanımının artması için klimanın direkt güneş ışığı alamayacağı, pencereden uzak, göz seviyesinden yukarı monte edilmesi gerekir. Bu şekilde klima daha az hava üfleyerek enerji sarfiyatını azaltır.

DERECEYİ EN SOĞUĞA AYARLAMAYIN

Klima sıcaklığında her bir derece yüzde 3-4 daha fazla enerji tüketmesine sebep olur. Odayı hemen soğutmak için dereceyi en düşüğe ayarlamak yerine klimaların ayarlarını ortalama 22 derece gibi sabit bir sıcaklıkta tutmak yeterli olacaktır.

SOĞUTMA YERİNE KLİMANIN NEM ALMA ÖZELLİĞİNİ KULLANIN

Nem, Türkiye’nin pek çok şehrinde; hissedilen hava sıcaklığının daha da yükselmesine ve bunaltıcı olmasına neden olan en önemli faktördür. Bazı durumlarda klimaların soğutucu özelliğini yerine sadece nem alma özelliği kullanarak bir sezonda ortalama 92 TL’ye kadar tasarruf etmek mümkün.

GECE GÜNDÜZ FARKI

Türkiye’de gece-gündüz arası sıcaklık farkı çok fazla olmasa da gündüz vakti güneşin etkisiyle sıcaklık geceye oranla daha yüksektir. Klimaların geceleri düşük fanda ve programda çalıştırılması yılda yaklaşık 60 TL kazanç sağlar.

TEMİZLİK KAZANÇTIR

Klimaların rutin bakımlarının ve filtre temizliğinin düzenli zaman aralıklarıyla yapılması yılda yaklaşık 55 TL tasarruf sağlar. Ayrıca bu temizlik ve bakım bulaşıcı hastalık gibi kirli klima kaynaklı sorunların ortadan kaldırır.

DEĞİŞİM TASARRUF GETİRİR

Kullanılan klimanın bir üst sınıf enerji tüketimi yapan ile değiştirilmesi önemlidir. Örneğin B sınıfı enerji tüketimi yapan bir klima yerine A++ sınıfı enerji tüketimi yapan bir klimanın kullanımı sezonda yaklaşık 131 TL tasarruf sağlar.

SOĞUK HAVAYI KAÇIRMAYIN

Klimanın kullanıldığı odalardaki kapıların veya camlarının açılması içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına sebep olur. Bu kayıp yaklaşık olarak 50 TL civarına denk gelmektedir.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 107 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Saadet Partisinden AK Parti’ye katılım
  • Yol Boyu Ağaçlandırma Projesi
  • Başkan Toçoğlu voleybol turnuvasına katıldı
  • Belçika’da Burhaniye’yi temsil etti
  • Borsa ilk yarıda düştü
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA