• Mardin21 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak21 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Serbest Bölgeler Ekonominin Can Damarı Oldu
06 Temmuz 2016 Çarşamba 14:18

Serbest Bölgeler Ekonominin Can Damarı Oldu

Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, Türkiye'nin dört bir yanında kurulan ve yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren serbest bölgelerin yüksek ihracat rakamları nedeniyle ülke ekonomisinin...

Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, Türkiye'nin dört bir yanında kurulan ve yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren serbest bölgelerin yüksek ihracat rakamları nedeniyle ülke ekonomisinin can damarı haline geldiğini söyledi.

ESBİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı ile yönetim kurulu üyeleri Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ)'ta faaliyet gösteren üye işyeri ziyaretleri kapsamında rüzgar türbini imal eden Aero Rüzgar firmasına konuk oldu.

Sağladığı avantajlarla yaklaşık 30 yıldır Türk ekonomisine büyük katkılar sağlayan serbest bölgeler hakkında bilgi veren ESBİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, bölgelerin özellikle vergi avantajlarından ötürü oldukça cazip yerlerden olduğunu söyledi.

SERBEST BÖLGELER KANUNLA DESTEKLENMELİ

Türkiye'de 19 serbest bölgenin her yıl milyarlarca dolar ticaret hacmi ile ekonomiye katkı verdiğini ve binlerce kişiye de istihdam sağladığını hatırlatan Narlı, "Katma değerli üretiminin büyük bir bölümü de serbest bölgelerde gerçekleştiriliyor. Ülke ekonomisinin büyümesini ve daha çok kişiye iş verilmesi için serbest bölgeler daha çok desteklenmeli. Bu yüzden üzerinde önemle durduğumuz Serbest Bölgeler Kanunu bir an evvel düzenlenerek yürürlüğe girmeli." dedi.

ESBAŞ MODELLERİ ARTTIRILMALI

ESBAŞ'ın yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip olduğunu ve bu rakamla Türkiye'deki 40'a yakın ilin ihracat rakamını geride bıraktığını anlatan Narlı, "ESBAŞ, yurt dışına gönderilen malların kilogram fiyatı baz alındığında Türkiye ortalamasının çok üzerinde yaklaşık 10 dolara ihraç ediyor. Türkiye'yi beşe katlayan ihracat rakamına eşdeğer. Eğer ekonomide 2023 hedeflerini tutturmak istiyorsak, ESBAŞ benzeri serbest bölge modelleri çoğaltılmalı." diye konuştu.

ESBİAD üyelerine yaptığı sunumla fabrika hakkında bilgiler veren Aero Rüzgar Genel Müdürü Alper Kalaycı ise ESBAŞ'ta faaliyet göstermekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 275 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Turan Güneş Caddesi’nde trafik düzenlemesi
  • AK Parti Harran İlçe Kadın Kolları Başkanı Huriye Biter:
  • Adana Demirspor’da yeni sezon hazırlıkları
  • Kırsal bölgelerde yeni yollar açılıyor
  • Yaşlı baba oğlunu av tüfeğiyle öldürdü
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA