• Mardin37 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman35 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Semercilik Mesleği Tarih Oluyor (Özel)
21 Haziran 2016 Salı 17:23

Semercilik Mesleği Tarih Oluyor (Özel)

Binek ve yük hayvanlarının taşımacılıktaki yerini motorlu araçlar alınca, semerler nostalji, semercilik de unutulmaya yüz tuttu. Diyarbakır’da semercilik mesleğinin son temsilcisi 47 yaşındaki Fesih Sürmeli, gelişen teknolojiye direnmeye...

Binek ve yük hayvanlarının taşımacılıktaki yerini motorlu araçlar alınca, semerler nostalji, semercilik de unutulmaya yüz tuttu. Diyarbakır’da semercilik mesleğinin son temsilcisi 47 yaşındaki Fesih Sürmeli, gelişen teknolojiye direnmeye çalışıyor. Semerciliği, küçük yaşlarda çırak olarak yanında başladığı Ermeni ustasından öğrenen Sürmeli, bugünlerde kentte bu mesleği icra eden tek semer ustası.

Bölgede yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, sepetli motosiklet ve pikap gibi motorlu araçların almasıyla semerler nostaljik bir süs eşyası, semercilik mesleği de unutulmaya yüz tutan meslekler arasına girdi.

Bu mesleğin Diyarbakır’daki son temsilcisi olan Fesih Sürmeli, ürettikleri semelerin bir kısmını, motorlu araç alacak maddi gücü olmayanlara veya motorlu araçların gidemeyeceği sarp kayalık bölgelerde yaşayan köylülere, bir kısmını da süs amaçlı kafeteryalara sattığını belirtti.

TEKNOLOJİYE İNAT ÇALIŞIYOR

İşlerinin durgun olduğu kış ayını, bahara hazırlık yaparak değerlendirdiğini anlatan Sürmeli, gelişen teknolojiye inat mesleğini icra etmeye devam edeceğini kaydetti. İlkbahar döneminde işlerinin yoğunluk kazanmaya başladığına işaret eden Sürmeli, “Bizim işimiz de ilkbaharın ortalarından sonbahara kadar yoğunlaşıyor. Ben de bu bilinçle geçen kıştan bu yana çalışıyorum. Çok sayıda semer imal ettim. Şimdi bunları satmak için müşteri bekliyorum.” dedi.

"KİMSE KATIR VE EŞEK BESLEMİYOR"

Geçmiş yıllarda Diyarbakır’da 10’un üzerinde semerci olmasına rağmen, gelişen teknoloji nedeniyle semercilik mesleği işinin 15 yıl önce kırıldığını ve bu nedenle sektörde pek çok ustanın kepenk kapatmak veya iş değişikliğine gitme durumunda kaldığını ifade eden Sürmeli, “Şu an Diyarbakır’da bu işi sadece ben yapıyorum. Bu nedenle yaptığım iş beni maddi olarak kurtarıyor. Sadece Diyarbakır’a değil, bölgeye hitap ediyorum. Bir zamanlar günde 20 semer satabiliyorken, şimdilerde ayda ancak 10-15 tane satabiliyorum. Motorlu araçların çoğalmasıyla eşek ve katır gibi binek hayvanların taşımacılıkta önemini yitirmelerine neden oldu. Yani anlayacağınız kimse eskisi gibi eşek ve katır beslemiyor. Ancak üretici sayısı düştüğü için bu bizi kurtarıyor.” diye konuştu.

SÜS SEMERLERİ DE ÜRETİYOR

Lüks kafeler ve şark köşeleri için süs semerleri de ürettiğini anlatan Sürmeli, “Zaman zaman lüks kâfelerin sahipleri küçük semerler için sipariş veriyor. Onlar da sık değil ama bunların kâfelerde yaygınlaşması günlük nafakamızı çıkartıyor. Ancak kafeler için bu semerleri alan bir daha almaz, Çünkü bir kafeye bıraktığınız bir küçük süs semeri uzun yıllar orada kalabiliyor. Velhasıl eskisi gibi olmazsa da hala semercilikte ekmeğimizi çıkartabiliyoruz.” diye ifade etti.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 255 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA