• Mardin35 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şanlıurfa’da Organik Zeytin Üretimi Eğitimi Verildi
02 Haziran 2016 Perşembe 16:33

Şanlıurfa’da 'Organik Zeytin Üretimi Eğitimi' Verildi

Şanlıurfa’da ‘Organik Zeytin Üretiyor Sağlıklı Yaşıyorum’ projesi kapsamında GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Harran Üniversitesi işbirliği ile iki günlük bir eğitim semineri düzenlendi.Tarım İl Müdürlüğü...

Şanlıurfa’da ‘Organik Zeytin Üretiyor Sağlıklı Yaşıyorum’ projesi kapsamında GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Harran Üniversitesi işbirliği ile iki günlük bir eğitim semineri düzenlendi.

Tarım İl Müdürlüğü ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisleri ve çiftçilere verilen eğitim kapsamında Kimya Mühendisi Metin Özduyan; 'Zeytin Bahçelerinde Gübreleme', Doç. Dr. İzzet Açar, 'Budama ve Aşı Uygulamaları', Prof. Dr. Ertuğrul Güldür ise 'Hastalık ve Zararlıları' konularında çiftçileri bilgilendirdi.

Organik zeytin yetiştiriciliğini bölgede yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ebrulim Zeytinyağı Tesisi Proje Yöneticisi ve Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, "Bölgedeki üretim potansiyelini en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Amacımız, bu eğitimle insanların bilinçlenmesini sağlamak, zeytincilik konusunda bölgede eksikliği bulunan budama, gübreleme, aşı uygulamaları konusunda bilgilendirme eğitim zincirlerini devam ettirmektir. Kurslarımıza katılanları verimli yetiştiricilik konularında bilgilendiriyoruz. Urfa’da zeytinin doğal olarak üretilmesi ve insanların sağlıklı beslenmeleri için bu eğitimleri veriyoruz.” dedi.

GAP bölgesinin merkezinde bulunan bir Ziraat Fakültesi olarak halkı bilinçlendirmek için çaba sarf ettiklerini dile getiren Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Aydemir, “Üniversitelerin gayesi bulundukları bölgelerde üretimsel anlamda ihtiyaç duyulan konularda eksikleri gidermek ve birim alanda ürünü artırmaya yönelik yol göstermektir. Bu anlamda GAP bölgesinin merkezinde bulunan bir Ziraat Fakültesi olarak bu bilinçle hep eğitim verme ve halkımızı bilinçlendirme için çaba sarf ediyoruz. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız, istedikleri zaman bize gelip danışabilirler, tarım konusunda desteğimizi alabilirler.” dedi. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi eğitim salonunda 2 gün devam eden program kapsamında 40 kişiye eğitim verildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 282 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • AK PARTİ'DEN MİDYAT'TA DEV FİNAL MİTİNGİ
  • Eri, “Dünyanın gözü 24 Haziran’daki seçimlere odaklanmış”
  • Diyarbakırlı gençlere İspanya ve Katalonya anlatıldı
  • Muş’ta “İmar Barışı” toplantısı
  • Erzincan’da Spor Kulüplerine 270 Bin TL nakdi Yyardım
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA