• Mardin13 °C
  • Diyarbakır10 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘sağlıklı Yaşam Aracı’ Çorumda Mobil Hizmet Verecek
25 Haziran 2016 Cumartesi 17:58

‘sağlıklı Yaşam Aracı’ Çorum'da Mobil Hizmet Verecek

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından sağlık hizmetlerinin ülke genelinde erişilebilirliğinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde yapılan çalışmalar kapsamında, Sağlık Bakanlığı tarafından...

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından sağlık hizmetlerinin ülke genelinde erişilebilirliğinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde yapılan çalışmalar kapsamında, Sağlık Bakanlığı tarafından önleyici sağlık hizmetlerini anlatmak amacıyla Çorum'a gönderilen "Sağlıklı Yaşam Aracı"nın tanıtımı yapıldı.

Sağlıklı Yaşam Aracı, başta okullar olmak üzere Çorum'un birçok ilçesinde de hizmet vermeye başlayacak. "Sağlıklı Yaşam Aracı"nın tanıtım törenine; Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum milletvekilleri TBMM İdare Amiri Salim Uslu ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Vali Yardımcısı Adem Saçan, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Kamu Hastaneleri Birliği Çorum Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Sobacı, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile davetliler katıldı.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, Sağlık Bakanlığının, sağlığın geliştirilmesine yönelik faaliyetleri kapsamında her il için planladığı ve gönderdiği mobil sağlıklı yaşam araçlarından bir tanesinin Çorum’a geldiğini hatırlatarak, “Bu araçlarımızla her şeyden önce toplumun sağlık kültürünü, sağlık okur-yazarlığını arttırma faaliyetleri yapacağız. Hastalık risklerinin azaltılması, bunların önlenmesiyle ilgili bilgilendirme faaliyetleri yapacağız. Bununla birlikte öncelikli hedefimiz çocuklar olmak üzere eğlenceli bir şekilde onlara ulaşmak kaydıyla onların sağlıklı beslenme, hijyen, hareketli hayat, ağız ve diş sağlığı alışkanlıklarının geliştirmek amacıyla eğlenceli bir şekilde onlara ulaşmak maksadındayız. İşte bu araçlarımızla çocuklarımız öncelikli olmak üzere bütün toplumu hedefliyoruz.” dedi.

Barış, Sağlıklı Yaşam Araçları’nda stant, ses sistemi, LCD TV, buzdolabı, lavabo gibi donanımların mevcut olduğunu hatırlatarak, başta okullarda eğitim ve bilgilendirme yapacaktır. pazar yeri, kent meydanı ve festivallerde hizmet vereceğini kaydetti. Barış, bu kapsamda il genelinde tek tek dolaşacaklarını bildirerek, “Aracımızın gelmesi belki okul bitimine denk geliyor ama bundan sonraki yıllarda da bu faaliyetlerimiz artarak devam edecek. Sadece çocuklarımızla kalmayacağız. Yetişkinlerimize, toplumun bütün kesimine ulaşacak şekilde bir plan ve program dahilinde çalışacağız. Bundan okullar kapandıktan sonra da özellikle de aile sağlığı merkezlerimizin önünde halkımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle toplumun sağlığının daha da gelişmesi onların sağlıklı ve daha huzurlu bir hayat yaşaması temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 80 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA