• Mardin17 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Beslenme Ve Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği Paneli
11 Mayıs 2016 Çarşamba 19:13

'Sağlıklı Beslenme Ve Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği' Paneli

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gıda Topluluğu tarafından 'Sağlıklı Beslenme ve Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği' adlı panel gerçekleştirildi. Panele, Diyabet Diyetisyenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Özer, Prof. Dr. Celalettin...

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gıda Topluluğu tarafından 'Sağlıklı Beslenme ve Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği' adlı panel gerçekleştirildi.

Panele, Diyabet Diyetisyenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Özer, Prof. Dr. Celalettin Koçak, Gıda Mühendisleri Odası Kurucu Üyesi Petek Ataman, TRT Program Yapımcısı Mehmet Efe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Oktay Darcan’ın konuşmacı olarak katıldı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen panelde konuşan Diyabet Diyetisyenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Özer, şunları kaydetti: “Özellikle son zamanlarda hepimizin medyadan izlediği çok önemli bir isim kendisi kardiyolog Sayın Canan Karatay Hoca. Yanlış bilgi kirliliklerini bir şekilde sunmak zorundayım çünkü açıkçası benim kendi annem bile hocayı dinledikçe bana, 'ben senden bunu öğrenmiştim ama hoca da bunu diyor, hanginizinkini yapayım şaşırdım' şeklinde geldiği için. 'Yağ değil şeker tehlikelidir' dedi yağı istediğimiz kadar yiyebiliriz. Ama biliyoruz ki yağı günlük enerjinin yüzde 30’undan fazlasını yersek kilo alırız. Bu da birçok kanıtla bugün belgelenmiş vaziyette, bunu tartışmaya bile çok fazla gerek yok. Bazı besinlerin yenilmesinin kan şekeri ve obezite üzerinde etkinliğini söylüyor, burada özellikle bu konuda uzman hocalarımız var. Örneğin; diyorlar ki yoğurdun, sütün ve ayranın Sayın Karatay, glisemik indeks denen bir terim var. O besinin içindeki karbonhidratla ilgili sütün, yoğurdun, ayranın içinde karbonhidrat olmasına rağmen diyor ki sıfır, onun bir değeri yok kan şekerini yükseltmez, istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Doğru olması mümkün bile değil. Çünkü hem süt, hem yoğurt, hem ayran karbonhidrat içeren besinlerimizdir."

"Okunan her haber, bu haberi sunan profesör dahi olsa doğru haber olmayabilir." diyen Özer, şöyle konuştu: “Bir söyleyene bakarım, bir de söyleyenin kim olduğuna bakarım diye bir cümle vardır. Bu tür haberleri dinlediğimizde mutlaka o konunun uzmanımı diye bakmak lazım. Yani biz diyetisyenler bile kendi aramızda branşlaşmış durumdayız. Örneğin; böbrek hastalığı konusunda bana danışan bir kişiyi ben bu konuda uzmanlaşmış bir meslektaşıma gönderiyorum. Kardiyolog olabilir, kardiyolog böbrekten bile anlamazken beslenme konusunda öneriler vermesi ve hatta televizyonda ortopedisyenlerin, genel cerrahların bile öneri verdiğini görüyoruz. Onun için benim size sonuç olarak söyleyeceğim çok geniş bir konu. Bu tür bilgileri aldığımızda ister yazılı, ister görsel medyada mutlaka o ismini duyduğumuz kişiye artık parmağımızın ucunda bilgiler bir uzmanlık alanına bakmak. Benim kardiyoloji konusunda ya da ortopedi konusunda verdiğim bilgiler sizin için inandırıcı olmasın, onların verdiği beslenme konusundaki bilgilerde inandırıcı olmamasın dilerim.”

Süt sektöründeki bilgi kirliliğine değinen Prof. Dr. Celalettin Koçak ise “Süt sektöründe bilgi kirliliği konusunda değişik ürünlerde, değişik şeyler var. Bir tanesi içme sütlerinde olan içme sütlerine devamlı saldırıyorlar. Pastörize süt içmeyin, UHT süt içmeyin, ne için diyorlar çiğ süt için. Yani bunu yapanlar başlarında profesör titri olan insanlar. Ben şimdi keşke burada olsalar da, ben onlara her gün özel fakülte çiftliğinden çiğ süt versem bir ay içseler de ne olacağını bir görsek.” dedi.

TRT Program Yapımcısı Mehmet Efe, “Dünya devi olduğumuz sektörler var ve biz bunlara inanmıyor ve güvenmiyoruz. Ama televizyonda bir tane profesör bir şey söylediğinde, sözde profesör kendi alanı olmayan konuda, onun söylediklerine inanıyoruz da, o kaliteli gıdaları bütün dünyaya satarken ona inanmıyoruz. Örnek vereceğim bununla ilgili mesela sizce çilekte hormon var mı? Çilekte hormon kullanımı mümkün değil. Çünkü çekirdeği dışarıda. Dışarda olduğu için hormon kullanımı mümkün değil ancak herkeste böyle bir algı var.” diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 125 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA