• Mardin23 °C
  • Diyarbakır25 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak18 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rektör Korkmaz Bir Yılını Değerlendirdi
27 Mayıs 2016 Cuma 13:03

Rektör Korkmaz Bir Yılını Değerlendirdi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz rektörlük görevinin bir yılını değerlendirdi.Rektör Korkmaz bir yıllık çalışmalarını Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanları...

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz rektörlük görevinin bir yılını değerlendirdi.

Rektör Korkmaz bir yıllık çalışmalarını Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ömer Tekşen, Doç. Dr. Hüseyin Dalgar, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç ve Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp ile birlikte Senato Toplantı Salonu'ndaki basın toplantısı ile gazetecilere anlattı.

MAKÜ'nün toplamda 805 akademik personel ile 24 bin 623 öğrenciye hizmet verdiğini ifade eden Rektör Korkmaz, “2006 yılında kurulan üniversitemizde son 1 yıl içerisinde 5 fakülte, 3 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuvarın açılışını gerçekleştirdik. 6. fakültemiz diş hekimliği fakültesi için de görüşmelerimiz devam ediyor. Üniversitemizde toplamda 11 fakülte, 6 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvarımız var.” dedi.

Üniversitedeki bölümler ve programlar hakkında da bilgiler veren Rektör Korkmaz, şunları kaydetti: “İlk göreve geldiğimizde 40 binin üzerinde bir öğrenci hedefi koymuştuk. Bu yıl ÖSYM kitapçığında 10 binin üzerinde öğrenci talebimiz olacak. Her yıl yüzde 25’lik artışla bu hedefimizi yakalayacağız. Sosyal ve kültürel gelişiminin yanı sıra idari ve eğitim alanlarının fiziki alt yapısını güçlendirmek, üniversitemizin sosyal ve kültürel alanlarını geliştirme hedeflerimizi de gerçekleştiriyoruz."

Tamamlanan yapılar ve 2016 yılı içerisinde devam eden ve tamamlanacak yapılar hakkında da bilgi veren Korkmaz, şu ifadeleri kullandı: "İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ek binası, öğrenci transfer merkezi ve kantin inşaatı, çevre düzenlemesi, yurt binaları önüne ısıtmalı öğrenci durakları ve Öğrenci Yolu’nun tamamlandığını 2016 yılı içerisinde de camii inşaatı, spor salonu ve tenis kortu yapımı ve çevre düzenlemesi, BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi Burdur Teknokent İdari Binası, Eğitim Fakültesi İnşaatı ve İlahiyat Fakültesi İnşaatını tamamlayarak hizmete açacağız. Kütüphane Projesi bir üniversitenin olmazsa olmazı dedik ve 2018 yılına kadarki yatırım projelerinde olmamasına rağmen önceliğimizi kütüphane projemize verdik ve en kısa sürede kütüphanemizin yapımı tamamlanınca kütüphanemizin açılışını 100 bin civarında kitapla gerçekleştireceğiz.”

Burdur’un en önemli sektörlerinden birisi olan 'Süt ve Süt Ürünleri Sektörüne' hizmet amacı ile Üniversite bünyesinde Süt Analiz Merkezi oluşturulması planladıklarını söyleyen Rektör Korkmaz, “Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Veteriner Fakültesi ve üniversitenin konu ile ilgili diğer fakülte ve yüksekokullarının eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini gerçekleştirmek için çalışmalar yapılıyor ve hayvansal üretimi sağlamak amacıyla da en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Bu çerçevede hali hazırdaki çiftliğimizi de geliştirerek, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde gündeme gelen ve Cumhurbaşkanımızın söylemi üzerine manda çiftliği kurma projemiz de var.” diye konuştu.

Alternatif Sporlar ve Kamp Merkezi Projesinden de bahseden Rektör Korkmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu proje üniversitemizin sahip olduğu insan kaynağı, öğrenci kapasitesi ve fiziki alan avantajlarını kullanarak hem üniversitenin akademik gelişimi hem de şehrin bölgenin gelişimine katkı verecek bir sportif projedir. Başta, son yıllarda bir gelişme trendi içerisindeki Motor Sporları, Dağ Bisikleti olmak üzere her türlü atletizm branşından ata sporumuz yağlı güreşe kadar spor alanlarının gelişimine katkı sağlayacak bir projedir. Böylelikle sporu, salon sporları ya da futbol ikileminden çıkarıp daha geniş kitlelere ulaşılacak, projeyle aynı zamanda spor turizmine de alt yapı desteği sunulacaktır. Kamp merkezi ile her türlü spor ekipleri burada ağırlanabilecek, dönem dönem spor eğitim kampları aracılığı ile de eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecektir. Böylelikle üniversite-şehir bütünleşmesi, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı verilmesi, bölgenin spor turizminden pay alması da sağlanabilecektir. Üniversitenin spor branşlarındaki güçlü akademik alt yapısı ile de faaliyetlerin akademik boyutu desteklenecek, alternatif spor alanlarında nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayacak mesleki programlar açılarak çok boyutlu katkılar elde edilecektir."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 123 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA