• Mardin25 °C
  • Diyarbakır24 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazanın İlk Gününde Türbede Ziyaretçi Akını
06 Haziran 2016 Pazartesi 18:33

Ramazan'ın İlk Gününde Türbede Ziyaretçi Akını

Anadolu’nun manevi fatihi şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri’nin Kars Evliye Camii bahçesindeki türbesi, Ramazan'ın ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı. Ramazan'ın ilk gününde Kars’a yolu düşen ve Kars’ta yaşayan yaşlı genç,...

Anadolu’nun manevi fatihi şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri’nin Kars Evliye Camii bahçesindeki türbesi, Ramazan'ın ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı.

Ramazan'ın ilk gününde Kars’a yolu düşen ve Kars’ta yaşayan yaşlı genç, kadın erkek demeden hemen hemen herkes gün içerisinde Evliye Camii bahçesinde bulunan Ebu-l Hasan Harakani’nin türbesini ziyaret ederek, dualar okudu. Ramazanın ilk gününü dualarla geçiren vatandaşların bir çoğunun ortak temennisi birlik, beraberlik ve huzur oldu.

Ramazanın ilk gününü Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri’nin gölgesinde geçirenler arasında AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın da yer aldı. Çalkın, burada yaptığı konuşmada tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şeriflerini kutlayarak, şunları kaydetti: “Bugün Ramazan-ı Şerifin ilk günü. Sizin de vasıtanızla başta Kars halkı olmak üzere tüm ülkemizin ve İslam aleminin Ramazan- Şeriflerini kutluyorum. İnşallah Ramaza-ı Şerif tüm insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirir. Biz dün ilk teravin namazımızı Evliya Camii’nde kıldık. Bugün de Ramazanın ilk günü olması münasebetiyle Kars’ımızın medarı iftiharı, her şehre nasip olmayacak güzellik olan Ebu-l Hasan Harakani Hz.’nin gölgesinde Ramazanı geçirmek, onun gölgesinde namaz kılmak feyiz verici. Cenabı hak bizlere Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri’nin açtığı fütüvvet yolunda ilerlemeyi nasip etsin.”

İFTAR İÇİN HAZIRLIK

Öte yandan Evliya Camii bahçesinde yer alan Harakani Sorfrası’nda da bir yandan iftar saati için hummalı bir hazırlık yapılıyor. Türkiye Diyanet Vakfı Kars Şubesi tarafından organize edilen iftar hazırlığı ile Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri’nin 'Her kim bu dergaha gelirse ekmeğini veriniz, inancını sormayınız' düsturu ile Ramazanın ilk iftarında koca bir sofra kurulması planlanıyor.

EBUL HASAN HARAKANİ:

M.S. 963-1033 ( Hicri 352-425) yılları arasında yaşayan evliyanın asıl adı Ali Bin Ahmed Caferdir. Bugünkü İran’ın Horasan bölgesinde Bistam kasabasına bağlı Harakan köyünde doğmuştur. Hicri 352- Miladi 963 yılında fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ebul Hasan küçük yaşlarında Harakan köyünde çobanlık yapmış daha sonra çiftçilikle uğraşmıştır. Gençliğinde kervanlara yük taşıyıcılığı da yapan Ebul Hasan kaynaklarda belirtildiğine göre kendisinden bir asır önce Horasan da yaşayan Beyazid-i Bestaminin tasavvufundan etkilenerek Bestami dergahında bir süre türbedarlık yapmıştır. Bu süre içerisinde tasavvufa erişen Ebul Hasan daha sonra çağının en büyük manevi şahsiyetlerinden birisi olmuştur.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 142 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA