• Mardin21 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman21 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin: Çin Ve Rusya İşbirliği Dünyada İstikrar Unsuru
24 Haziran 2016 Cuma 16:23

Putin: Çin Ve Rusya İşbirliği Dünyada İstikrar Unsuru

Rusya ile Çin'in üst düzeyde işbirliğini hızla sürdüren yakın müttefikler olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasında küresel arenada süren işbirliğinin, başlı başına uluslararası ilişkilerde istikrar...

Rusya ile Çin'in üst düzeyde işbirliğini hızla sürdüren yakın müttefikler olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasında küresel arenada süren işbirliğinin, başlı başına uluslararası ilişkilerde istikrar sağlayıcı bir unsur olduğuna dikkat çekti.

Putin, Rusya ile Çin arasındaki işbirliğinin içeriğinin zenginleşerek Avrasya Ekonomik Birliği inşasının "Bir Kuşak-Bir Yol" planıyla bütünleşmesinin ilerletilmesi gerektiğini vurguladı. Çin Uluslararası Haber Ajansı'nın (CRI) haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Haziran'da başlayacak Çin ziyareti öncesinde Xinhua Haber Ajansı Başkanı Cai Mingzhao'ya verdiği özel röportajda, Rusya-Çin ilişkilerinden Bir Kuşak-Bir Yol girişimine, Avrasya Ekonomik Birliği'nden Şanghay İşbirliği Örgütü'ne geniş bir yelpazede çok sayıda soruyu yanıtladı.

St. Petersburg'da gerçekleşen ve bir saat süren röportajda Putin, iki ülkenin, ikili işbirliğinin içeriğini zenginleştirerek, altyapı inşası alanındaki işbirliğini ilerletmenin yanı sıra, uluslararası toplumda istikrarın korunması ve "Bir Kuşak-Bir Yol" inşasının ilerletilmesi için ortak çaba harcaması gerektiğini belirtti.

“İKİLİ TİCARET HACMİNDEKİ DÜŞÜŞ GEÇİCİ”

İki ülke arasında ticaret hacminde görülen gerilemenin, bazı malların şu anki piyasa fiyatlarından ve döviz kurundaki farklılıklardan kaynaklanan geçici bir durum olduğunu kaydeden Putin, ticaret alanındaki en önemli görevin çeşitliliğin artırılması, özel olarak da ileri teknolojiyle ilgili alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Putin, pürüzsüz olarak ilerleyen Moskova-Kazan hızlı tren projesinin, Rusya ile Çin arasında gerçekleşecek büyük çaplı altyapı inşası işbirliği için sadece başlangıç niteliğini taşıdığını dile getirdi.

“BİR KUŞAK-BİR YOL PLANI ÇERÇEVESİNDEKİ İŞBİRLİĞİ GÜÇLENECEK”

Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği'ne üye ülkelerin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ortaya koyulan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inisiyatifi çerçevesinde Çin'le işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldığını söyledi. Xinhua'ya verdiği röportajda, "Bir Kuşak-Bir Yol" planını, "iyi zamanlanmış ve çekici" sözleriyle niteleyen Putin, bu girişimin büyük potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Putin, ayrıca ilk etapta Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin arasında ilgili diğer ülkelere de açık bir serbest ticaret bölgesi kurulması önerisinde de bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, röportajında Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) uluslararası ilişkilerdeki rolünü de değerlendirdi. ŞİÖ'nün popüler, çekici ve sözü geçen bir örgüt hâline geldiğini, daha fazla ülkenin örgüte katılmak için başvurduğunu kaydeden Putin, bu oluşumun, üyeler arasında sınır ötesi işbirliği yapılması için etkili bir platform oluşturduğunu söyledi.

Putin, Rusya ile Çin arasında küresel arenada süren işbirliğinin, başlı başına uluslararası ilişkilerde istikrar sağlayıcı bir unsur olduğuna dikkat çekti. Putin, Rusya ve Çin'in birbirlerini "yakın müttefik" olarak gördüğünü, dolayısıyla birbirinin çıkarlarını yakından izlediğini söyledi. Zorlu konularda daima kısa sürede anlaşma sağlanmasının imkânsız olduğunu hatırlatan Putin, buna rağmen iki ülkenin aralarındaki meseleleri, ne denli zorlu olurlarsa olsun, işbirliğinin ilerletilmesi yönündeki ortak gayeye hizmet etmeye yönlendirebileceğini, bu yüzden sorunlara daima çözüm bulabilecğini ifade etti.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 116 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Batman’da Nevruz etkinliği sonrası gerginlik: 20 gözaltı
  • Şanlıurfa’da trafik kazası: 2 yaralı
  • Mardinli Vatandaşlar Nevruz’u Konserlerle Kutladılar
  • Yakıt deposundan esrar çıktı
  • Gereğinden fazla su metabolizmayı bozuyor
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA