• Mardin30 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman30 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin, Dişi Sineklerin Bile Girişine İzin Verilmeyen Yarımadayı Ziyaret Etti
28 Mayıs 2016 Cumartesi 15:33

Putin, Dişi Sineklerin Bile Girişine İzin Verilmeyen Yarımadayı Ziyaret Etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan'da Rus Ortodoks rahiplerinin bin yıldır yaşadıkları Aynoroz'daki Aziz Panteleimon Rus Ortodoks manastırı ve Athos Dağı'nı ziyaret etti. Athos Dağı, dünyada dişi hayvanlara bile yasak olan en...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan'da Rus Ortodoks rahiplerinin bin yıldır yaşadıkları Aynoroz'daki Aziz Panteleimon Rus Ortodoks manastırı ve Athos Dağı'nı ziyaret etti. Athos Dağı, dünyada dişi hayvanlara bile yasak olan en geniş coğrafik alan olarak biliniyor. Toplam 335 kilometrekarelik bir yarımadayı kaplayan dağa kediler hariç, dişi hayvanların bile girişi yasak.

Yarımadanın en görkemli manastırı Simonos Petras'a her gün sadece 100 Ortodoks ve 10 Ortodoks olmayan erkek hacı adayının girişine izin veriliyor. Hacı adayları yarımadanın 20 manastırından birinde üç gece kalabiliyor. BBC'ye göre kadınlar ise dağa giriş için izin alamıyor. Bu yasak, bin yıldan fazla süredir yürürlükte. Kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor.

Hrıstiyanlardaki inanışa göre "Azize Meryem Kıbrıs'a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Oğlu İsa Mesih ise bunu kabul etmiş. Aynoroz bugün hala "Tanrının annesinin bahçesi" olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem'in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor."

BBC'nin bildirdiğine göre bu kural kediler hariç olmak üzere, evcil hayvanlara da uygulanıyor.

Aynoroz'daki bu yasak nedeniyle, süt ürünleri ve yumurtalar dışardan getiriliyor. Dişi yasağına, kontrolü neredeyse imkansız olan vahşi hayvanlar konusunda bir istisna yapılmış. Kurallara göre, Aynoroz'a giden erkeklerin sakal bırakmaları gerekiyor. Bizans döneminde genç oğlanların ve hadımların da adaya girmesine karşı da önlemler alınmış.

Ancak bugünlerde, yetişkin birinin gözetiminde, oğlanların girişine izin veriliyor. Yasağa rağmen kadınların yarımadayı ziyaret ettikleri olmuş. 1946-49 yılları arasındaki Yunan iç savaşında, yarımadaya kaçan hayvanlarını almaya gelen köylülerin arasında kadınlar da varmış.

1953 yılında Maria Poimenidou adlı bir kadın da, erkek kılığına girerek adaya gitmeyi başarmış ve bunun sonucunda kadınların Aynoroz'a gidişini yasaklayan bir yasa çıkarılmış.

Son dönemlerde ise Ukraynalı insan kaçakçıları yarımadaya dört Moldovalı kadını bırakmıştı. Kadınlar polis tarafından kısa bir süreliğine gözaltına alınmış ancak rahipler kadınları affetmişlerdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 110 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • AK PARTİ'DEN MİDYAT'TA DEV FİNAL MİTİNGİ
  • Eri, “Dünyanın gözü 24 Haziran’daki seçimlere odaklanmış”
  • Adana-Şırnak uçak seferleri başladı
  • Başkan Kılıç: “Kaldırım ve asfaltta sorunları en aza indireceğiz”
  • Şaphane’de giyisi kursu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA